Występuje średnio u jednej na sto osób. To odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka. 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego. Objawiają się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Jest to zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów.
Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a powyższe cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej.
Spektrum autyzmu może się ujawnić w pierwszych miesiącach życia dziecka – mówiła w „Poranku z Radiem Warszawa” Joanna Grochowska. Psycholożka z Fundacji SYNAPSIS wyjaśniła na co rodzice powinni zwrócić uwagę.
– Czy dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy, czy dziecko reaguje na wołanie po imieniu, czy wskazuje palcem przedmioty, którymi jest zainteresowane, czyli współdzieli uwagę. Czy jest wstanie popatrzeć na przedmiot i popatrzeć na rodzica. I zabawa w udawanie, zabawa „na niby” czyli np. że klocek jest telefonem czyli tak bardzo symbolicznie – wyjaśniła.
Joanna Grochowska przypomniała, że autyzm nie jest chorobą. Dotyczy on wielu obszarów funkcjonowania, które można modyfikować poprzez właściwą terapię.
– Autyzm trwa całe życie. Natomiast nasilenie poszczególnych zachowań i trudności wynikających ze spektrum autyzmu może być zmienne na różnych etapach życia. Bardzo ważnym elementem jest tutaj odpowiednia terapia i odpowiednie wsparcie – dodała Joanna Grochowska.
Zazwyczaj autyzm jest diagnozowany we wczesnych latach życia, natomiast zdarzają się sytuacje, gdy diagnoza zostaje przeprowadzona dopiero u dorosłych osób. Wykorzystuje się do niej narzędzia i pomoce diagnostyczne dostosowane do wieku osoby.
Szczególną uwagę zwraca się również na jej codzienne funkcjonowanie. Podobnie jak dzieci z autyzmem, osoby dorosłe mogą mieć trudności z relacjami międzyludzkimi, przekazywaniem komunikatów werbalnych czy wykazywać niechęć do zmian. Dla jakości ich codziennego życia kluczowe są jak najwcześniejsza diagnoza oraz działania terapeutyczne, które pozwalają zdobyć im umiejętności pozwalające żyć samodzielnie, pracować i funkcjonować w społeczeństwie.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku.
Joanna Grochowska:
Krzysztof Jędrasik