Niedziela Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczęła w Kościele katolickim Okres Wielkanocny. Trwa on przez 50 dni, aż do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
Pierwsze osiem dni tego czasu to tzw: oktawa Wielkiej Nocy.
– To jest wydłużone w czasie rozśpiewanie tym wilkanocnym „Alleluja”. To jest osiem dni świętowania tego wyjątkowego wydarzenia jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa. Ten czas kończy się niedzielą Miłosierdzia Bożego, która w tym roku może szczególnie, konkretnie przekonan nas, że miłosierdzie jest silniejsze niż grzech – mówi ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Kolejne tygodnie po Zmartwychwstaniu Jezusa były potrzebne apostołom, aby skonsolidować pierwotny Kościół – wyjaśnia ks. Bortkiewicz.
– Mimo wszystko, po Zmartwychwstaniu, apostolowie przez jakiś czas żyją jeszcze w lęku, w ukryciu, za zamkniętymi drzwiami, niedowirzając jeszcze prawdzie Zmartwychwstania. Potrzeba jeszcze długiego czasu przekonywania apostołów, kiedy Chrystus ukazuje im się i pozwala doświadczyć swojej realnej obecności – dodaje duchowny.
W okresie wielkanocnym Kościół celebruje m.in.: Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Niedzielę Dobrego Pasterza oraz Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Ten okres liturgiczny zamyka Święto Zesłania Ducha Świętego.
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr:
Krzysztof Jędrasik