To niezwykle ważna forma modlitwy. Przez najbliższe 8 dni wierni Kościoła katolickiego mogą uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Do 8 listopada potrwa Oktawa Uroczystości Wszystkich Świętych.
W dniach od 1 do 8 listopada wierni Kościoła katolickiego mogą pomóc zmarłym osiągnąć pełnię szczęścia w Niebie. Czym jest odpust zupełny i jak go otrzymać – wyjaśnia redemptorysta o. Marek Kotyński.
– To jest bardzo ważna forma modlitwy i ofiary, która oddziaływuje nie tylko jak nasze wspomnienia, znicze czy kwiaty położone na grobie. My wówczas łączymy się z Bogiem poprzez modlitwę, która ma wpływ na życie osób zmarłych, których nie ma już z nami, ale są oni po drugiej stronie życia. ten odpust to jest bardzo ważna rzecz, bo wówczas Kościół jakby ze skarbca swoich modlitw ofiarowuje za tego zmarłego naszą serdeczna modlitwę. Trzeba oczywiście mieć czyste serce i mieć intencję takiego odpustu – mówi o. Marek Kotyński.
Aby otrzymać odpust za osobę zmarłą należy:
– być w stanie łaski uświęcającej,
– uczestniczyć w Eucharystii i przyjęć Komunię Świętą,
– nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego,
– odmówić modlitwę w intencjach, w których modli się papież.
Według nauki Kościoła katolickiego: odpust zupełny polega na darowaniu przez Boga kary doczesnej za grzechy osobie, która w czyśćcu oczekuje na pełnię zbawienia.
Jak czytamy w Katechizmie Kościoła katolickiego: „odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców Odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK nr 1471).
Krzysztof Jędrasik