To świadome, uporczywe, ale też długotrwałe nękanie psychiczne pracownika – mówiła w poranku „Siódma9” psycholog Joanna Piątkowska.
Mobbing jest popularnym zjawiskiem w wielu polskich i zagranicznych firmach. Ma na celu między innymi poniżenie, zastraszenie lub ośmieszenie danej osoby. Grożenie, izolowanie pracownika, lekceważenie czy molestowanie seksualne – to również przejawy mobbingu, które należy zgłaszać przełożonym.
– To może być nękanie w sposób werbalny albo niewerbalny. To może być także nękanie, zarówno przez przełożonego, jak i współpracownika czy większą liczbę osób lub całą organizację. W konsekwencji pracownik, który jest mobbingowany doświadcza bardzo złego stanu psychicznego. To może przejawiać się w bardzo różny sposób – obniżenie samooceny, poczucie odosobnienia, nawet stany lękowe – tłumaczyła Joanna Piątkowska.
Przesłanki sugerujące, że mamy do czynienia z taką formą nękania to, między innymi, długotrwałe ośmieszanie czy ostentacyjne ignorowanie danej osoby.
– To jest też bardzo taka delikatna sprawa. Ciężko jest udowodnić, że tutaj nagle ktoś ignoruje albo lekceważy, nie zwraca uwagi na tę osobę. Jeżeli w tym człowieku, który doświadcza czegoś takiego zaczyna dziać się coś złego, zaczyna czuć się w jakiś sposób źle, to jest to już sygnał, że coś jest na rzeczy – mówiła psycholog.
Jak zaznacza Joanna Piątkowska, ofiara mobbingu powinna ustalać wyraźne granice i być uwrażliwiona na to, co dzieje się wokół niej.
– A w kolejnym bardzo ważnym kroku ona powinna umacniać siebie poprzez szukanie pomocy. Zarówno wśród innych pracowników czy bliskich, jak i szukanie profesjonalnej pomocy. To może być właśnie zgłoszenie się do psychologa, ale myślę, że też ważne jest, aby wspomnieć o tym, ze jest coś takiego jak telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie. To jest numer 116 123. Tam można uzyskać naprawdę kompleksową pomoc – dodała.
Każdy przypadek nękania lub zastraszania pracownika rozpatrywany jest przez sąd indywidualnie – dlatego nie da się jednoznacznie wskazać, ile wynosi minimalny okres niezbędny do tego, by udowodnić mobbing w pracy.
Jakub Panak