Czy rowerzyści pamiętają o zasadach ruchu drogowego?
Rower może być bezpiecznym środkiem transportu – wystarczy stosować się do zasad ruchu drogowego. Czy kierujący o nich pamiętają? Sprawdzają to stołeczni policjanci w ramach działań „BEZPIECZNY ROWERZYSTA 2024”. Poniedziałek i wtorek to czas wytężonych kontroli.
– Celem tych działań jest poprawa stanu bezpieczeństwa rowerzystów. Policjanci będą zwracać uwagę w szczególności na relacje pomiędzy kierującymi rowerami oraz pojazdami silnikowymi. Chodzi tutaj o takie wykroczenia, jak nieustąpienie pierwszeństwa kierującemu rowerem na przejeździe dla rowerów. Chodzi również o korzystanie z jezdni, gdy obok znajduje się droga dla rowerów lub ustąpienie pierwszeństwa pieszym, podczas korzystania z drogi dla pieszych – mówi młodszy aspirant Jacek Sobociński z Komendy Stołecznej Policji.
Jak wynika z doświadczeń policjantów, nie tylko młodzi rowerzyści popełniają błędy na drogach.
– Wykroczenia popełniają zarówno osoby starsze, jak i osoby młodsze. Jeżeli chodzi o osoby starsze, to jest to przeważnie wykroczenie niekorzystania z drogi dla rowerów czy też z jezdni. Osoby starsze korzystają z chodników, bo tam czują się bezpieczniej, ale oczywiście muszą w takiej sytuacji poszanować pieszego, który ma pierwszeństwo na chodniku – dodaje Jacek Sobościński.
Do jazdy rowerem warto się przygotować – radzi policjant.
– Oprócz wyposażenia trzeba oczywiście sprawdzić przede wszystkim stan techniczny. Trzeba zacząć od stanu technicznego i następnie dopiero przejść do sprawdzenia wyposażenia: dzwonka, oświetlenia lub też kamizelki odblaskowej – wymienia nasz rozmówca.
Liczba wypadków z udziałem rowerzystów jest wciąż wysoka. Według danych stołecznej policji od stycznia do marca było ich 36, zginęły dwie osoby, a 32 zostały ranne. To wzrost w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.
Wojciech Dudkowski