Nadal trwa spór między deweloperem a obrońcami pamięci bohaterów na terenie dzielnicy Ochota. Reduta Ordona to miejsce, gdzie polegli żołnierze powstania listopadowego w 1831 roku.
Jak mówił gość Poranka z Radiem Warszawa varsavianista Artur Nadolski – to teren chroniony prawem.
– W 2005 roku dwóch naszych kolegów ze Stowarzyszenia Reduta Ordona opublikowało taką pracę, w której na podstawie badań zlokalizowali precyzyjnie Redutę Ordona przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich. Od tego momentu zaczęły się schody – walka o upamiętnienie tego miejsca. W 2016 roku po bólach i bojach z wojewódzkim konserwatorem zabytków Reduta Ordona została wpisana do rejestru zabytków, czyli jest prawem chroniona – wyjaśnia ekspert.
Zdaniem varsavianisty – przełomem dla Reduty Ordona był rok 2022.
– Po przegranym procesie w Wojewódzkim Sądzi Administracyjnym i Naczelnym Sądzie Administracyjnym, gdzie deweloperzy przegrali rozprawę z Ministerstwem Kultury, doszli do wniosku, że trzeba zmienić koncepcję. Opublikowali w takiej regionalnej gazecie projekt zagospodarowania Reduty. Doszli do wniosku, że na swojej połowie zbudują osiedle pod warunkiem, że im damy działkę, a na tej działce my właśnie postawiliśmy pomnik razem z krzyżem. No oczywiście jak dotąd nie dostali zgody i sprawa jest w zawieszeniu – dodaje Artur Nadolski.
Powstała teza o konieczności powstania na tym terenie wykopalisk. Jak twierdzi gość Poranka z Radiem Warszawa – nie ma możliwości kompromisu z deweloperem.
– Nie ma kompromisów, gdy chodzi o zabytki. Teza o śmieciach jest tezą przewrotną, bo chociaż nikt z tych niby obrońców Reduty nie mówi o budownictwie, to chodzi o to. Na czym polegałyby te wykopki archeologiczne? Ziemia zostałaby wybrana do imentu, a przecież tam zostały wilcze doły. Tam są szczątki, tam są fragmenty fosy, to wszystko można zachować – podkreśla varsavianista.
Reduta Ordona to miejsce jednej z bitew powstania listopadowego. 6 września 1831 roku nastąpił rosyjski szturm na to stanowisko. W momencie ataku wybuch zgromadzonych tam ładunków pogrzebał kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy. Pomnik Reduty Ordona to jedno z najsłynniejszych miejsc w historii powstania listopadowego.
Cała rozmowa tutaj:
Bernadeta Bajor