
W najbliższych latach władze Otwocka będą zabiegać o przywrócenie miastu rangi uzdrowiska. Już w przyszłym roku ma być wykonany odwiert geotermalny, aby uzyskać dostęp do wód mineralnych.
Sama przyroda otaczająca Otwock posiada pozytywny wpływ na zdrowie. Jest tam duża ilość lasów wydzielających olejki eteryczne – mówił w środowym „Poranku z Radiem Warszawa” – prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
– Wiele osób zapomniało o tych walorach zdrowotnych, które ma klimat nadświdrzański. Wynika to z dużej ilości fitoncydów, w tym przypadku z sosen. Duża ilość borów powoduje, że te rośliny wydzielają olejki eteryczne, które mają bardzo pozytywny wpływ na drogi oddechowe. Stąd tak liczna lokalizacja sanatoriów i szpitali nie była przypadkowa – mówił na naszej antenie Jarosław Margielski.
Lokalny samorząd zabiega, by historia Otwocka jako miasta-uzdrowiska została przywrócona.
– W przyszłym roku wykonujemy odwiert geotermalny celem pozyskania surowca w postaci wód mineralnych. Kolejnym krokiem będzie budowa pijalni wód mineralnych, a następnie wystąpienie do Rady Ministra o przywrócenie statusu uzdrowiska dla naszego miasta. To jest plan na najbliższe cztery lata. Myślę, że jest całkowicie realny i proszę trzymać kciuki, by został zmaterializowany – dodał prezydent Otwocka.
Jarosław Margielski mówił także o budynkach kojarzonych z Otwockiem. Zabytkowe obiekty w stylu „świdermajer” są także atrakcją miasta. Władze postanowiły, by również nowe budynki powstające w Otwocku posiadały elementy zdobnicze w tym stylu.
Prezydent Otwocka Jarosław Margielski:
Krzysztof Jędrasik