Jutro w Warszawie rusza kwalifikacja wojskowa. Do wielu osób przyszły listy z wezwaniem na konkretny dzień i godzinę. Kto podlega temu obowiązkowi?
– Mówimy o mężczyznach, którzy urodzili się w 2005 roku. Dodatkowo obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają też kobiety, które posiadają kwalifikacje użyteczne dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz kobiety, które pobierają naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji. To przede wszystkim zawody i kierunki medyczne – mówi podpułkownik Justyna Balik, rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Do wizyty przed komisją należy się odpowiednio przygotować.
– Powinniśmy zabrać ze sobą przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość, najlepiej dowód osobisty, a także dokumenty, które potwierdzą nasze wykształcenie, np. zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Należy wziąć także zaświadczenia, które udokumentują posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia, na przykład prawo jazdy i oczywiście posiadaną dokumentację medyczną, która jest niezbędna do określenia zdolności do służby wojskowej – dodaje rzecznik.
Członkowie komisji – urzędnicy, żołnierze i lekarze ocenią zdolność kandydata do służby wojskowej pod różnymi aspektami.
– Mamy rozmowę, wypełnienie ankiety, przedstawienie tych podstawowych danych, są też zbierane dane antropometryczne, czyli rozmiar obuwia i ubrania. Jest też badanie psychologiczne i lekarskie. Po nim otrzymuje się kategorię zdolności do służby wojskowej – wyjaśnia żołnierz.
Stawiennictwo przed komisją w wyznaczonym terminie jest obowiązkowe. Ważne powody należy wcześniej zgłosić telefonicznie. Na kandydatów, którzy nie stawią się, wójt lub burmistrz może nałożyć karę.
– Może być to grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej – ostrzega nasza rozmówczyni.
Informacje o adresach przeprowadzania kwalifikacji wojskowej dostępne są na stronach urzędów dzielnic, gmin i Wojskowych Centrów Rekrutacji.
Wojciech Dudkowski