Radarów powinno być więcej i powinny przejść w gestię samorządów – mówił na jednej z konferencji prasowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Do tej wypowiedzi w Poranku z Radiem Warszawa odniósł się radny Prawa i Sprawiedliwości dr Tomasz Herbich.
Prezydent Warszawy rozpoczął dyskusję na temat zwiększenia liczby urządzeń do pomiaru prędkości. Uważa, że powinny one wrócić do samorządu. Postulował także, by tylko koszt obsługi radarów pozostał w samorządzie, a z tych pieniędzy, które ewentualnie będą zbierane w związku z karami, zbudować specjalny fundusz w porozumieniu z ministerstwem. Jak podkreślił Rafał Trzaskowski prowadzi w tym temacie rozmowy z ministrem Siemoniakiem i ministrem infrastruktury.
Do tych słów odniósł się radny Prawa i Sprawiedliwości dr Tomasz Herbich w Poranku z Radiem Warszawa.
– Rafał Trzaskowski w jakimś sensie występuje tutaj przeciwko decyzjom własnego otoczenia politycznego i własnego zaplecza politycznego. Występuje w słusznej sprawie, to nie ulga żadnej wątpliwości dla mnie. To jest dobry pomysł. Ja zwrócę uwagę na to, że fotoradary zostały odebrane samorządom niedawno, za czasów już obecnie rządzącej koalicji. Na ostatniej Radzie Warszawy, gdy „Miasto jest Nasze”, apelowało m.in. dokładnie o to, Platforma Obywatelska tę propozycję odrzuciła, mówiąc, że te sprawy należy załatwiać na poziomie rządowym, a nie samorządowym – mówił dr Tomasz Herbich.
Jak twierdzi radny – niezależnie od stawianych argumentów to samorządy powinny zajmować się fotoradarami.
– Jest to pewna nauka, którą z ostatnich tragicznych zdarzeń wyniósł prezydent Rafał Trzaskowski i miejmy nadzieję także jego zaplecze polityczne. Niezależnie od pewnych argumentów, które były za tym, aby zabrać samorządom prawo dostawiania fotoradarów, przede wszystkim takich argumentów, że niektóre gminy reperowały swoje budżety tymi fotoradarami, to przytłaczająca większość argumentów przemawia za tym, aby jednak samorządy miały możliwość w taki sposób wpływania na bezpieczeństwo na drogach publicznych – podkreśla samorządowiec.
W Polsce działa obecnie 570 fotoradarów. Najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim. Jest ich 90 sztuk.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.