Zakaz kąpieli w Jeziorze Zegrzyńskim. Powodem wywieszenia czerwonej flagi na plażach jest wykrycie w wodzie sinic. Bakterie wydzielają toksyny niebezpieczne dla zdrowia ludzi.
– Apelujemy o stosowanie się do zakazu kąpieli. Jeżeli jest czerwona flaga to nie wchodzimy do wody. Niekiedy osoby przebywające nad wodą bagatelizują ten znak, nie radzimy tego robić. Zdarza się niestety, że dochodzi do zatruć pokarmowych czy silnych bóli głowy. Nie chodzi wyłącznie o kąpiel, ale także przebywania nad samą wodą – mówi Patrycja Siek z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Legionowie.
Zdaniem przedstawicielki Wydziału Promocji Zdrowia legionowskiego Sanepidu, na samopoczucie może wpłynąć także wdychanie na lądzie oparów produkowanych przez bakterie. Objawów, które mogą wystąpić z opóźnieniem nie należy bagatelizować. W przypadku dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
– Objawy mogą wystąpić pod koniec dnia, a nawet kilka dni później. Wiele zależy od organizmu danej osoby. Jeżeli wystąpi wysoka temperatura lub zapalenie spojówek, co jest bardzo uciążliwe i często występuje po kontakcie z sinicami, należy skorzystać z pomocy medycznej – podkreśla Patrycja Siek.
Wśród najcięższych przypadków zetknięcia z toksynami wydzielanymi przez sinice, są pęcherze w jamie ustnej oraz uszkodzenie wątroby. Kontakt z bakteriami może nastąpić zarówno w jeziorach jak i morzu. Charakterystycznym dla występowania sinic jest nieprzyjemny zapach wody oraz gęste kożuchy unoszące się na powierzchni. Inną oznaką wystąpienia jest gęsta piana zbierająca się przy brzegu zbiornika.
Informacje o stanie wody na kąpieliskach można sprawdzić w Serwisie Kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Woda z Jeziora Zegrzyńskiego jest regularnie oceniana pod kątem jakości. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie zachęca również do śledzenia komunikatów.
Artur Chmielewski