Już w najbliższy wtorek wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. Ten dzień zakończy 8. edycję Czasu dla Stworzenia.
Święty Franciszek podchodził z miłością i szacunkiem do całego stworzenia. Do podobnej postawy zachęca papież Franciszek w encyklice Laudato Si’ z 2015 roku.
Dokument jako odpowiednią postawę wobec świata stworzonego pokazuje ekologię integralną. Łączy ona w sobie 4 różne perspektywy.
– Perspektywę taką duchową, religijną, do Boga. Ale też perspektywę społeczną, pomiędzy nami. Mając wszystkie narzędzia ku temu, nie umiemy jako ludzie dogadać się. Wolimy narzędzia przemocy. Trzecia perspektywa to moja relacja ze stworzeniem, ze światem przyrody, z tym wielkim darem, który otrzymaliśmy za darmo, a który systematycznie niszczymy. I wreszcie czwarta perspektywa, to troska o nas, o nasz ekosystem, o zdrowie – mówi o. Stanisław Jaromi, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
Na podstawie encykliki powstało wiele różnych chrześcijańskich inicjatyw ekologicznych.
– Jesteśmy osobami wierzącymi, jesteśmy katolikami, czyli wiemy, że to nie my ludzie jesteśmy panami i rządcami tego świata. Tym Panem Jedynym jest Pan Bóg, Bóg w Trójcy Jedyny, Stwórca i Ten, który w swojej Opatrzności podtrzymuje wszystko w istnieniu. Gdyby ta prosta prawda funkcjonowała, nie byłoby ani kryzysu ekologicznego, ani klimatycznego, ani różnych innych – dodaje franciszkanin.
Przypadające we wtorek wspomnienie św. Franciszka z Asyżu kończy w Kościele tegoroczny Czas dla Stworzenia, który rozpoczął się 1 września.
Krystian Koryciński