Polska Fundacja Narodowa jest partnerem projektu „Z wdzięczności za Polskę”. Inicjatywa upamiętnia osoby zaangażowane w walkę o wolność naszego kraju. Czym jest bohaterstwo? Co to znaczy być wdzięcznym za Polskę?
Projekt będzie realizowany we współpracy z Radiem Warszawa. Powstanie cykl audycji, które poprowadzi redaktor Paweł Kęska.
O szczegółach mówią goście „Rozmowy Radia Warszawa”, autor audycji redaktor Paweł Kęska i wiceprezes PFN Michał Góras.
– To wdzięczność pokoleniom, które walczyły za Polskę – podkreśla wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej. Jest to cel inicjatywy „Z wdzięczności za Polskę”.
Projekt składa się z cyklu 26 wywiadów z ludźmi, którzy walczyli o wolność w czasie II wojny światowej. Autorem spotkań będzie redaktor Paweł Kęska. Inicjatywa jest przede wszystkim zgodna z celami statutowymi organizacji. Pokazuje jak ważna jest troska o dziedzictwo narodowe i kulturowe.
– Miałem szczęście,, że mogłem uczestniczyć w wakacjach organizowanych przez „Paczkę dla kombatanta”. To tam nagrałem 30 godzin wstrząsających rozmów ze świadkami tamtych wydarzeń – podkreśla autor audycji, Paweł Kęska.
Tematem rozmów były historie wojenne poszczególnych osób – w większości kombatantów, którzy w tamtym czasie rozpoczynali dorosłe życie. Opowieści bohaterów wywiadów są skomplikowane. Jak podkreśla redaktor, ci ludzie mieli ideały i decydowali się wziąć odpowiedzialność za trudną sytuację w kraju.
– Projekt zapoczątkuje zmiany w myśleniu na temat historii Polski. Dodatkowo, tworzy pamięć instytucjonalną – podkreśla Michał Góras.
Co ciekawe, wszystkie działania są oddolnym ruchem obywateli zaangażowanych w propagowanie historii i działalności bohaterów tamtych czasów.
Inicjatyw upamiętniania osób zaangażowanych w walkę o wolną Polskę jest coraz więcej. Audycję w ramach projektu „Z wdzięczności za Polskę” będzie można usłyszeć na antenie Radia Warszawa w każdy weekend lipca i sierpnia, o 11:40 i 17:40.
Jakub Panak