Mieszkańcy Warszawy wciąż lubią sięgać po książki. Dzięki książkomatowi, który stanął w Pasażu Kultury, czytelnicy mogą teraz korzystać z oferty Biblioteki Publicznej na Targówku także po godzinach jej pracy. Urządzenie oficjalnie rozpoczęło swoją pracę 20 czerwca, wcześniej ruszyły jego testy.
– Teraz możemy przedstawić pierwsze podsumowanie. W ciągu ostatniego miesiąca odnotowaliśmy 1145 operacji, czyli odbiorów książek oraz zwrotów z pomocą maszyny. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak licznej odpowiedzi na inicjatywę – mówi Grażyna Strzelczyk-Batkowska, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku.
Urządzenie obsługuje dwie placówki, Bibliotekę dla dzieci i młodzieży oraz czytelnię skierowaną do dorosłych. Jego największą zaletą poza dostępnością przez całą dobę jest intuicyjna obsługa. Książkomat przekazuje dokładne instrukcje o kolejnych krokach w ramach zwrotu lub zamówienia i odbioru wybranego tytułu.
– Przychodzą do nas całe rodziny, ostatnio widziałam dwie córki, które wraz z tatą przyjechały po odbiór książek. Czasem jedna skrytka nie wystarczy, tak stało się w przypadku czytelnika, który zwracał aż 20 pozycji. Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy siedziba Biblioteki Publicznej na Targówku jest już zamknięta, mimo to również później zbiory „żyją” w rękach użytkowników książkomatu. Liczymy na to, że coraz więcej osób zapozna się z nowymi możliwościami – dodaje Grażyna Strzelczyk-Batkowska.
Kolejny książkomat stanął już przy Urzędzie Dzielnicy Targówek. Będzie funkcjonował w bezpośrednim sąsiedztwie nowej czytelni, która powstaje pod ziemią.
– On w tej chwili jest jeszcze nieczynny, natomiast uruchomimy go po otwarciu Metroteki, czyli oddziału Biblioteki działającej na stacji metra – Kondratowicza – wyjaśnia zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku, Grażyna Strzelczyk – Batkowska.
Obecnie trwają ostatnie przygotowania do otwarcia Metroteki. Poza funkcją wypożyczalni, będzie to miejsce spotkań czytelniczych oraz wieczorów autorskich.
Artur Chmielewski