Co wyjątkowego daje modlitwa na różańcu?
– To wyjątkowy moment, w którym możemy zgłębiać tajemnice życia Jezusa i Maryi – zauważa dyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie o. Ireneusz Klimczyk. Modlitwa różańcowa jest prosta i kompletna pod każdym względem. W różańcu łączą się i uzupełniają wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, pochwała, błaganie, wstawiennictwo, dziękczynienie.
Jest to bardzo prosta modlitwa, ale jednocześnie bardzo silna. Nazywamy ją prostym egzorcyzmem, który oddala od nas złego ducha.
– Według mnie, różaniec jest streszczeniem całej Ewangelii. Przez wszystkie tajemnice: radosne, bolesne, chwalebne, światła poznajemy Ewangelię w skrócie. Na nowo odkrywamy karty Ewangelii. Uczymy się także pokory Maryi, jej wiary, uczymy się przyjęcia tego, co jest trudne. Także patrzymy z nadzieją na zmartwychwstanie i głoszenie Królestwa Bożego – mówi o. Ireneusz Klimczyk.
Jak dodaje duchowny, różańcem powinniśmy modlić się codziennie.
– Miesiąc szczególny – październik – jest okazją do dziękczynienia przez modlitwę na różańcu. Nie ustańmy tylko na październiku. Módlmy się przez cały okres naszego życia – dziękując i chwaląc Boga – tłumaczy o. Ireneusz Klimczyk.
Różaniec został zatwierdzony oficjalnie przez św. Piusa V w XVI wieku, nie zmienił się aż do początku XXI wieku. W 2002 roku św. Jan Paweł II zaproponował rozszerzenie, wprowadzając tajemnice światła.
Wypowiedź dyrektora Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie, o. Ireneusza Klimczyka:
Jakub Panak