Co będzie z dziedzictwem Górskiego Karabachu?
Dziedzictwo Górskiego Karabachu jest poważnie zagrożone – przypomina ks. prof. Józef Naumowicz. Duszpasterz Ormian w Polsce zaprasza na wystawę poświęconą historycznej części Wielkiej Armenii. Ekspozycja od 4 października będzie dostępna na Skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie.
Kościół Ormiańskokatolicki w Polsce wraz z duszpasterzem Ormian w Polsce ks. prof. Józefem Naumowiczem zapraszają w najbliższy piątek, 4 października na otwarcie wystawy pt. „Górski Karabach: zagrożone dziedzictwo ormiańskie”. Uroczystość odbędzie się na Skwerze ks. Twardowskiego w Warszawie.
Wystawa poświęcona jest zagrożonemu ormiańskiemu dziedzictwu kulturowemu na terenach Górskiego Karabachu. Ukazuje różnego rodzaju zabytki m.in. budynki, kościoły, klasztory i chaczkary. Ilustruje dziedzictwo chrześcijańskie i kulturalne Ormian na przestrzeni prawie 2000 lat. Obecnie Górski Karabach jest okupowany przez Azerbejdżan, który zagraża kulturze tego kraju.
Niszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa
– Jak muzułmański kraj jakim jest Azerbejdżan będzie postępował wobec chrześcijańskich zabytków, to można się domyślić na podstawie tego, co się stało w innej części Armenii, okupowanej przez Azerbejdżan. Tam jeszcze 50 lat temu było mnóstwo klasztorów, kościołów, inskrypcji ormiańskich krzyży, dzisiaj nie ma po tym żadnego śladu – mówi ks. prof. Józef Naumowicz.
Plenerowa wystawa fotografii ukazuje tradycje chrześcijańskie i ormiańskie Górskiego Karabachu – dodaje ks. Józef Naumowicz
– To są fotografie, nie ma artefaktów, ponieważ wystawa jest plenerowa. Są zdjęcia i opisy. Opisy są krótkie i zwięzłe. Natomiast to jest dobra prezentacja tradycji chrześcijańskiej i ormiańskiej tego regionu – dodał kapłan.
Dziedzictwo zagrożone
Uroczyste otwarcie wystawy: „Górski Karabach: zagrożone dziedzictwo ormiańskie” – już w piątek, 4 października o godzinie 12, na Skwerze ks. Twardowskiego w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział m.in. kard. Kazimierz Nycz oraz bp Michał Janocha.
Wystawa została zrealizowana i udostępniona przez L’OEuvre d’Orient, a wcześniej była prezentowana w Paryżu. Ta francuska organizacja udostępniła ekspozycję, pokrywając koszty przygotowania i wystawienia jej w polskiej wersji. W późniejszym czasie zostanie również zaprezentowana w Krakowie.
Po otwarciu wystawy odbędzie się konferencja połączona z wykładem tematycznym w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20.
Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Krzysztof Jędrasik