„Chcemy zadośćuczynić za zło, które dokonuje się w Kościele”
Pierwszy piątek wielkiego postu to Dzień modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W ich intencji w katedrze warszawsko-praskiej odprawiono Eucharystię i drogę krzyżową. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski
– Chcemy dzisiaj iść drogą krzyżową, aby dostrzec umęczonego Chrystusa, jego cierpienie i dramat właśnie w tych, którzy nie byli bezpieczni w Kościele, we wspólnocie, pośród ludzi religijnych. Chcemy także w tej modlitwie zadośćuczynić za wszelkie zło, które dokonywało się i dokonuje w Kościele i przez ludzi Kościoła – podkreślił.
Biskup zwrócił uwagę, że Kościół powinien być bezpiecznym miejscem i wspólnotą dla wiernych, a każda sytuacja, która burzy to poczucie jest grzechem.
– Właśnie w kościele, we wspólnocie, w doświadczeniu duchowego prowadzenia, dzieci i dorośli powinni czuć się jak najbardziej bezpieczni. W tym sensie dzisiejsza nasza modlitwa to próba zadośćuczynienia, to próba przeproszenia, to próba zrozumienia, że my, ludzie religijni jesteśmy zdolni, do zła, do niegodziwości, do zadawania krzywd – powiedział.
Ukrywanie zła i grzechów nie zmniejsza ich wagi – przestrzegł duchowny.
– Wiele jest ubolewania, że ujawnione przypadki wykorzystania seksualnego niszczą dobre imię Kościoła. Jezus mocno upomniał kobiety na drodze krzyżowej. Powiedział im otwarcie, jak jest. Trzeba i nam uświadomić sobie, że każdy grzech, także ten, który nie został ujawniony, uderza w Chrystusa, w Kościół, we wspólnotę wierzących – zaznaczył.
Nabożeństwo było transmitowane na antenie Radia Warszawa.
Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym obchodzony jest w Polsce w każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu od 2017 roku. To inicjatywa papieża Franciszka skierowana do episkopatów na całym świecie. W każdej diecezji i zakonie działa delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP, co razem tworzy całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym.
Wojciech Dudkowski