
Od dziś do 13 kwietnia przedstawiciele Caritas Polska przebywają w Jerozolimie. Koordynują tam programy realizowane na rzecz mieszkańców Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu. Szukają również nowych sposobów niesienia pomocy potrzebującym.
Prowadzimy obecnie trzy programy pomocowe. Jednym z najważniejszych jest „Rodzina – Rodzinie”, który polega na regularnym przekazywaniu wsparcia-mówi Radosław Sterna, kierownik do spraw pomocy humanitarnej w rejonie Bliskiego Wschodu.
Jak wygląda pomoc?
– Pomoc wygląda tak, że każda rodzina, która spełnia kryteria, a te kryteria nie są w Strefie Gazy trudne do osiągnięcia, bo to jest po prostu, czy się pracuje, nie pracuje, ile ma się osób na utrzymaniu, a tam każdy jest w poważnych tarapatach życiowych. Te osoby dostają pomoc tzw.gotówkową. Mogą pieniądze, które dostają od Caritas, spożytkować na dowolny cel. Oczywiście wiadomo, że albo to będzie zakup jedzenia, albo zakup lekarstw -podkreśla przedstawiciel Caritas.
Istotne jest także wsparcie punktów medycznych .
Co oferują punkty medyczne?
– Punkty medyczne w Strefie Gazy, których wspomagamy 10 na całej Strefie, to jest taka namiastka pomocy medycznej dla najbardziej potrzebujących.Szpitale są nieczynne, zniszczone albo działają w ograniczonym zakresie. W takich punktach medycznych osoby chore mogą liczyć na taką najbardziej podstawową pomoc. Dostać tabletki od bólu głowy, jakiś antybiotyk, ewentualnie w niektórych punktach wsparcie psychospołeczne -mówi.
Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
Pomagamy również przedsiębiorcom, którzy wobec trwającego kryzysu, otrzymują wsparcie i możliwość kontynuowania działalności w bezpieczniejszych rejonach- wyjaśnia Radosław Sterna.
-Tak naprawdę chodzi o małe firmy rodzinne, które teraz w okresie stagnacji na Zachodnim Brzegu mają problemy z płynnością finansową, mają problemy w ogóle z prowadzeniem działalności. Caritas Polska na podstawie biznesplanów, które dostaje od takich rodzin, od takich firm, kupuje dla nich wyposażenie zgodne z założeniami tej firmy. Jak podkreślają przedstawiciele Caritas Polska, po zerwaniu porozumienia o zawieszeniu broni, które nastąpiło 2 marca, sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna – dodaje.
Szczegóły dotyczące zbiórki środków prowadzonej przez organizację znajdują się na stronie caritas.pl/gaza
Artur Chmielewski