Budowlańcy natknęli się na kamienie sprzed milionów lat
Głazy z tunelu warszawskiego metra zyskają drugie życie. Na kamienie sprzed milionów lat natknęli się budowlańcy, przygotowujący stację postojowo-techniczną Karolin.
– Wykopano ostatnio kilkaset większych i mniejszych głazów, które są efektem zlodowacenia epoki plejstocenu. Granitowe skały przez setki tysięcy lat wędrowały wraz z lodowcem ze Skandynawii. Po drodze nabierały charakterystycznego owalnego kształtu w wyniku tarcia, by na końcu utkwić głęboko w ziemi – mówi Maciej Czerski z Metra Warszawskiego.
Odkopane kamienie będzie można zobaczyć w wielu miejscach Warszawy. Będą pełniły rolę ozdobną lub praktyczną.
– To, co na budowie jest odpadem, w innych częściach miasta może zyskać nową funkcję. Wiele kamieni trafi na stołeczne pobocza, by bronić ich przed nielegalnym parkowaniem, a inne staną się nośnikami dla tablic pamiątkowych – dodaje Maciej Czerski.
Kamienie zabezpieczą tereny zielone przed nielegalnym parkowaniem, będą także wkomponowane w istniejące tereny zielone, jako elementy ogrodzenia. Głazy będzie można zobaczyć m. in. w Parku Skaryszewskim, Parku Cichociemnych, na bulwarach wiślanych, na Polu Mokotowskim i w Parku Żeromskiego.
Wojciech Dudkowski