„Brak chrześcijan w tym kraju to wielka tragedia dla całego narodu”
Trwa pierwsza w historii papieska podróż apostolska do Iraku. Franciszek przybył do Bagdadu w piątek 5 marca w południe czasu polskiego. Do tej pory odbyło się już kilka ważnych spotkań.
W piętek (05.03) papież spotkał się z prezydentem Republiki Iraku Barhamem Salihi oraz z przedstawicielami władz. Następnie miało miejsce spotkanie z duchowieństwem i katechetami w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego w Bagdadzie. Franciszek mówił, że zdaje sobie sprawę z trudności, jakie przeżywają iraccy chrześcijanie. Ale podkreślił, że są oni powołani do świadczenia o miłości Chrystusa wszędzie i w każdym czasie. Zaapelował do duchownych, by nie poddawali się zniechęceniu, bo świat wokół nich powinien usłyszeć orędzie pokoju Ewangelii.
Papież odniósł się do zamachu terrorystycznego ekstremistów islamskich sprzed 11 lat, w którym zginęło blisko 60 osób, a 80 odniosło rany.
– Ich śmierć przypomina nam dobitnie, że podżegania do wojny, nienawiści, przemocy i rozlewu krwi nie da się pogodzić z nauczaniem religii – mówił.
Przylotowi Franciszka towarzyszą wzmocnione środki bezpieczeństwa oraz zaostrzone rygory sanitarne. Głównym celem tej pielgrzymki jest umocnienie mniejszości chrześcijańskiej żyjącej w bardzo trudnych warunkach.
Sytuacja polityczno-gospodarcza Iraku jest nadal dramatyczna – mówi Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
– Papież przyjechał do tej małej grupy chrześcijan, która została po tych tragicznych doświadczeniach ostatnich lat. Największym natężeniem tego była wojna z Państwem Islamskim, morderstwa, zabójstwa chrześcijan, wypędzenia. To jest kraj od dziesiątków lat pogrążony w kryzysach, wojnach, fatalnej sytuacji społecznej, gospodarczej. Na to nakładają się także konflikty wewnątrz muzułmańskie między szyitami i sunnitami – wyjaśnia dziennikarz KAI.
Jednak już po pierwszych spotkaniach widać, że Franciszek został serdecznie przyjęty nie tylko przez chrześcijan – dodaje Krzysztof Tomasik.
– Papież jest bardzo ciepło i serdecznie przyjmowany w tym kraju. I to nie tylko przez chrześcijan, ale także przez większość muzułmańską. Bardzo dobre i ważne było wczorajsze (05.03.) spotkanie z prezydentem i władzami Iraku. Ważne słowa padły z ust prezydenta który mówił, że brak chrześcijan w Iraku to wielka tragedia dla tego Państwa i tego narodu – dodał Krzysztof Tomasik.
W sobotę 6 marca odbyły się kolejne punkty programu papieskiej pielgrzymki. Po godzinie 9 czasu polskiego Franciszek miał międzyreligijne spotkanie na Równinie Ur – w miejscu związanym z historią Abrahama. Obecnie papież powrócił już do Bagdadu. Na godzinę 16-tą zaplanowano Mszę św. w katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego w Bagdadzie. Tam Ojciec Święty wygłosi swoją homilię.
Poniżej dalszy program papieskiej pielgrzymki w Iraku:
Sobota, 6 marca 2021 r.
18.00 (16.00 czasu polskiego) Msza św. w katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego pw. św. Józefa w Bagdadzie (homilia Ojca Świętego).
Niedziela, 7 marca 2021 r.
BAGDAD – IRBIL – MOSUL – KARAKOSZ – IRBIL – BAGDAD
7.15 (5.15) Wylot samolotem do Irbilu.
8.20 (6.20) Przylot na lotnisko w Irbilu.
8.20 (6.20) Powitanie przez prezydenta Autonomicznego Regionu Kurdystanu a także władze religijne i cywilne w salonie prezydenckim VIP na lotnisku w Irbilu.
8.30 (6.30) Spotkanie z prezydentem i premierem Regionu Kurdystanu w salonie prezydenckim VIP na lotnisku w Irbilu.
9.00 (7.00) Wylot helikopterem do Mosulu.
9.35 (7.35) Przybycie na lądowisko w Mosulu.
10.00 (8.00) Modlitwa za zmarłe ofiary wojny w Hosh al-Bieaa (Plac Kościelny) w Mosulu (Modlitwa Ojca Świętego).
10.55 (8.55) Wylot helikopterem do Karakosz.
11.10 (9.10) Przybycie na lądowisko w Karakosz.
11.30 (9.30) Odwiedziny wspólnoty Karakosz w kościele Niepokalanego Poczęcia w Karakosz (Przemówienie Ojca Świętego na Anioł Pański).
12.15 (10.15) Przelot do Irbilu.
16.00 (14.00) Msza św. na stadionie “Franso Hariri” w Irbilu (homilia Ojca Świętego).
18.10 (16.10) Wylot samolotem do Bagdadu.
19.15 (17.15) Przylot na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie.
Poniedziałek, 8 marca 2021 r.
BAGDAD – RZYM
9.20 (7.20) Uroczystość pożegnania na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie.
9.40 (7.40) Wylot samolotem do Rzymu.
12.55 Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym/Ciampino.
Przypominamy, że między Irakiem a Rzymem są dwie godziny różnicy czasowej i jeśli w Rzymie (a także Warszawie) jest godzina 12.00 to w Iraku jest godzina 14.00.
Krzysztof Jędrasik