Bp Romaniuk: „to było wezwanie, które usłyszałem z góry” [WYWIAD TYLKO U NAS]
![Bp Romaniuk: „to było wezwanie, które usłyszałem z góry” [WYWIAD TYLKO U NAS] Bp Romaniuk: „to było wezwanie, które usłyszałem z góry” [WYWIAD TYLKO U NAS]](https://radiowarszawa.com.pl/wp-content/uploads/2021/12/IMG_3637-1024x683.jpg)
Trwa czas dziękczynienia za dar posługi biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej. Bp Kazimierz Romaniuk obchodzi jubileusz 70-lecia święceń kapłańskich. W rozmowie z Radiem Warszawa duchowny podzielił się kilkoma refleksjami na temat swojej służby Kościołowi.
W piątek 17 grudnia, z okazji 70 rocznicy święceń kapłańskich biskupa Kazimierza Romaniuka, w praskiej katedrze odprawiono uroczystą Mszę świętą. Przed Eucharystią biskup senior udzielił wywiadu Radiu Warszawa. Duchowny wspominał m.in. początki swojej posługi w diecezji warszawsko-praskiej.
– Usłyszałem to jak wezwanie z góry. I odpowiadam: tak, cokolwiek ma się zdarzyć. Ale pamiętam miałem jedną prośbę, żeby jeśli to możliwe, chociaż to nie jest żaden warunek, żeby przez całe moje kapłańskie życie mieć jednak kontakt z książką. I po kilku latach, kiedy leciałem na studia do Rzymu, to sobie uświadomiłem jaki Pan Bóg jest dobry, dotrzymuje słowa – mówi bp Romaniuk.
W dorobku naukowym księdza biskupa Kazimierza Romaniuka naczelne miejsce zajmuje Biblia Warszawsko-Praska. Jest to tłumaczenie wszystkich ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na język polski dokonane przez jednego tłumacza.
To pierwsze od 400 lat, po przekładzie podjętym w XVI wieku przez ks. Jakuba Wujka – tłumaczenie całej Biblii dokonane przez jedną osobę. Bp Romaniuk ukończył swe dzieło jesienią 1997 roku, po kilkudziesięciu latach pracy.
Poszczególne Księgi Pisma Świętego w tłumaczeniu bp. Kazimierza weszły w skład kilkudziesięciu wydań i wznowień całej Biblii (m.in. Biblii Tysiąclecia) lub jej poszczególnych części. Bp Romaniuk uczestniczył także w przygotowaniu przekładu ekumenicznego Nowego Testamentu oraz Psalmów.
Zapytany o sposób pracy nad tak trudnym tekstem biskup odpowiedział, że wymaga to wielu poświęceń:
– Dużo się siedzi od rana do późnej nocy, bez urlopów żadnych, bez wakacji. I wtedy przybywa każdego dnia troszkę. I tak się tworzy całość. Rzeczywiście jak ktoś o tym słyszy, to mówi: „no wariata zupełnie z siebie zrobił”, ale jakoś wyszło – żartuje biskup senior.
Biblia Warszawsko-Praska doczekała się także wersji audio: została zapisana w 33 częściach na 107. płytach CD. Opublikowano także wersję e-book’ową.
Niebawem wersja Pisma Świętego tłumaczona przez biskupa Romaniuka ma znaleźć się także w Internecie – poinformował autor.
– Teraz już mogę powiedzieć, bo to się już dokonuje, Biblia Warszawsko-Praska wchodzi do Internetu i może jakaś przyszłość bardziej świetlana się dla niej szykuje – dodał duchowny.
– Dziękuje wam bardzo. Pozdrowienia dla wszystkich mieszkańców i naszego radia. Szczęść Boże – zakończył bp senior.
Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk urodził się w 1927 roku w Hołowienkach koło Sokołowa Podlaskiego. W czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach gimnazjalnych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego przyłączył się do walczących. Po upadku Powstania znalazł się w obozie w Pruszkowie, z którego udało mu się zbiec.
Po maturze został klerykiem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. 16 grudnia 1951 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Stefana Wyszyńskiego w kościele Najczystszego Serca Maryi na Grochowie. Jako naukowiec był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, na którym wykładał Pismo Święte. W 1992 roku został pierwszym biskupem nowo powstałej Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Ingres do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika miał miejsce 12 kwietnia zaś do konkatedry MB Zwycięskiej – 24 maja 1992 roku. Jako biskup diecezjalny stworzył wszystkie struktury administracyjne nowej Diecezji. Przeprowadził I Synod Diecezjalny (1998-2000), zbudował Wyższe Seminarium Duchowne DW-P na Tarchominie (poświęcone 8 grudnia 2000 roku), doprowadził do ponownego poświęcenia Katedry (29 września 2001). W czerwcu 1999 roku, podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski, gościł Ojca Świętego w Diecezji (spotkania w Radzyminie i w Katedrze). Jego decyzją zostało powołanych do istnienia 35 parafii.
Za honorowego obywatela uznały go: Otwock (1994), Radzymin (1997), Mińsk Mazowiecki (2001) oraz Warszawa (2008); w roku 2012 został wyróżniony Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
Obecnie biskup senior Kazimierz Romaniuk ma 94 lata.
Poniżej wypowiedź biskupa Kazimierza Romaniuka dla Radia Warszawa z dnia 17.12.2021:
Krzysztof Jędrasik