Bp Osial: niezbędna jest współpraca rodziny, szkoły i Kościoła
Od 8 do 14 września potrwa tegoroczny Tydzień Wychowania. XIV edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Wychowujmy razem”. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przygotowała specjalne materiały na ten czas. W czwartek, 5 września odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tematy, które będą poruszane podczas całego tygodnia.
Jak co roku, Komisja Wychowania Katolickiego KEP proponuje materiały, które mają pomóc dobrze wykorzystać czas poświęcony refleksji i modlitwie wokół spraw związanych z wychowaniem. Są to: tekst konferencji dla rodziców, wychowawców, duszpasterzy i katechetów oraz teksty rozważań i modlitwy wiernych na każdy dzień, a także konspekty katechez dla poszczególnych grup wiekowych.
Skuteczność wychowania zależy w dużej mierze od współpracy osób i instytucji zaangażowanych w ten proces. Jest to wyjątkowo ważne w kontekście wyzwań jakie niesie ze sobą życie dzieci i młodzieży w obecnym kontekście kulturowym – informują organizatorzy wydarzenia.
W czwartek, 5 września w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja zapowiadająca Tydzień Wychowania. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Wojciech Osial mówił na spotkaniu o roli Kościoła w procesie kształtowania młodego człowieka.
– Mówimy tutaj o dialogu trzech środowisk: rodziny, szkoły i Kościoła. Kościół też daje bardzo ważny wkład. Obok formacji intelektualnej i kulturowej mamy ten jakże ważny wymiar duchowy, wymiar religijny, który też wpływa na wychowanie – mówił biskup.
Wielkie znaczenie wychowawcze ma katecheza szkolna – dodał duchowny.
– Lekcja religii w szkole staje się przestrzenią bardzo ważną do dyskusji nad wychowaniem. Ona pomaga kształtować sumienie, osobowości, charaktery i przede wszystkim wprowadza w pewien świat wartości – zaznaczył bp Osial.
Szkoła powinna być miejscem integralnego rozwoju – mówił na spotkaniu konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP, ks. dr Marek Studenski.
– Jeśli w wychowaniu są założenia światopoglądowe i one są na pierwszym miejscu to znaczy, że szkoła powinna być taki mikroświatem. I trudno przypuszczać, że można owocnie wychowywać, jeśli dziecko jedną nogą będzie stało w systemie wartości domu i Kościoła, a z drugiej strony szkoła będzie robić zupełnie coś innego – mówił kapłan.
Szkoła ma wspierać rodziców w procesie wychowania, ale nie może ich zastąpić – mówiła profesor katechetyki w Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr Aneta Rayzacher-Majewska.
– Szkoła absolutnie jest nam potrzebna. Szkoła ma wręcz obowiązek wspierać rodziców. Oczywiście obowiązek wspierania, a nie wyręczania, ale też nie uzurpowania sobie prawa do tego, żeby decydować za rodziców o kształcie wychowania, więc wsparcie ze strony szkoły jest nam bardzo potrzebne, ale nie z pominięciem naszego głosu, naszego jako rodziców – podkreśliła dr Rayzacher-Majewska.
XIV Tydzień Wychowania rozpocznie się w niedzielę, 8 września. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Wychowujmy razem”.
Materiały przygotowane na ten czas dostępne są TUTAJ
Krzysztof Jędrasik
—-