Bp Guzdek: Żołnierze Wyklęci do końca wierzyli w Boga i w życie wieczne
„Umierali z wiarą w lepsze życie, w lepszą Polskę. Do końca wierzyli w Boga i w życie wieczne” – mówił bp Józef Guzdek. Ordynariusz polowy przewodniczył Mszy Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Eucharystia sprawowana była w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
W homilii biskup powiedział, że dla wielu Żołnierzy Niezłomnych wiara była jedynym oparciem w trakcie przesłuchań. Zacytował korespondencję jednego z członków IV Komendy Zarządu Zrzeszenia WiN płk. Łukasza Cieplińskiego, który został stracony w mokotowskim więzieniu 1 marca 1951 r.
– W jednym z grypsów tak pisał: „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście” – czytał bp Guzdek.
Jak dodał, w listach pożegnalnych pisanych tuż przed straceniem żołnierze wyrażali nie tylko swoją wiarę w lepsze życie i Polskę. Prosili też o modlitwę.
– „Kochana Żono, piszę do Ciebie ostatni list. Dziś kończę swoje życie. Pamiętaj o mnie w modlitwie”, „Kochani Rodzice, proszę Was w ostatnich słowach, żebyście dali na Mszę Świętą za moją duszę”, „Kochana Żono, był u mnie ksiądz, wyspowiadałem się. Daj na Mszę Świętą. Idę na stracenie” – cytował.
Duchowny zaznaczył, że modlitwa za Żołnierzy Wyklętych jest zatem naszym moralnym obowiązkiem.
– Będzie zapewne dzisiaj wiele wydarzeń, i kwiaty, i słowa, a oni prosili o modlitwę. To jest nasz moralny obowiązek, bo testament trzeba wykonać, a ich testament brzmiał: „Zamówicie Mszę, módlcie się w naszej intencji” – mówił.
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej IV Zarząd WiN z udziałem Biskupa Polowego rozpocznie się o godz. 15:00. Uroczystość z powodu pandemii będzie miała charakter wewnętrzny. Złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod ścianą straceń w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaplanowano na godz. 15:30.
Homilia bp. Józefa Guzdka:
Agata Pniewska