Bp Grzybowski: To projekt spotkania chrześcijaństwa i sztuki

„Namalować katolicyzm od nowa” – to projekt, w który zaangażowana jest diecezja warszawsko-praska. Przygotowała go Fundacja Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie zgodnych ze wskazówkami zawartymi w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej obrazów Jezusa Miłosiernego.
– To projekt spotkania chrześcijaństwa i sztuki, kultury chrześcijańskiej, która wyraża się w sztuce i treści, które niesie ze sobą wiara i katolicyzm. Można powiedzieć, że wyrósł z pewnego przekonania, że brzydota uniemożliwia poznanie Bożego piękna. Oddala zamiast przybliżać do rzeczy fundamentalnych, jeżeli chodzi o wiarę. Stąd brzydka sztuka sakralna jest kontrskuteczna. Ona przeszkadza człowiekowi w spotkaniu z Bogiem, który zawsze jest tajemnicą – mówił w „Poranku z Radiem Warszawa” biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski.
W ramach projektu część obrazów trafi do kościołów na terenie diecezji.
– To są obrazy kultyczne. Te obrazy będą na wystawach. Pierwsza wystawa jest w Krakowie u Ojców Dominikanów. Ona jest tam, dlatego że nie mogliśmy zorganizować jej w naszej katedrze warszawsko-praskiej ze względu na trwający remont. Prędzej czy później te obrazy pojawią się także w diecezji warszawsko-praskiej. Natomiast wystawy są elementem takiej promocji i pokazania szerszemu gronu odbiorców. Potem docelowo są one przeznaczone do kościołów. Malarze, którzy je realizowali wiedzieli, że te obrazy zawisną w kościołach. Ludzie będą się przy nich modlić – dodał duchowny.
W trakcie wernisażu zaprezentowane zostaną wizerunki Jezusa Miłosiernego przygotowane przez: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.
– Jeśli ktoś nie potrzebuje innego wizerunku z pewnością nic złego się nie stanie, jeżeli przy swoim pozostanie. Natomiast wydaje mi się, że dla wielu ta forma może być przeszkodą. Oczywiście Chrystus w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej mówi bardzo wyraźnie, że nie w pięknie obrazu, ale w Łasce cała kwestia. Oczywiście Chrystus wie, że jesteśmy ułomni i potrzebujemy również piękna, potrzebujemy zrozumiałego języka – dodał kurator wystawy Dariusz Karłowicz.
Wernisaż wystawy rozpocznie się dzisiaj o godz. 18 w krużgankach klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie. Dzień później odbędzie się konferencja poświęcona sztuce sakralnej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Bp Jacek Grzybowski:
Jakub Panak