Bp Grzybowski: Środa Popielcowa przypomina o śmiertelności człowieka
Środa Popielcowa to szczególny dzień pokutny w życiu Kościoła i wszystkich wiernych. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski przewodniczył Mszy Świętej z obrzędem posypania głów popiołem.
Zwyczaj posypywania głowy popiołem wprowadził papież Urban II w 1091 roku. Ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z poprzedniego roku. Bez znaczenia, czy to wierny świecki czy kapłan, sens tego gestu jest uniwersalny i pozostaje niezmienny – ma przypominać o śmiertelności człowieka.
Liturgię odprawiono w konkatedrze warszawsko-praskiej na Kamionku. W homilii biskup przypomniał znaczenie słów: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
– U progu Wielkiego Postu stajemy jako wspólnota Kościoła, aby wyznając nasze słabości, winy, grzechy dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Te słowa: prochem jesteś i w proch się obrócisz przypominają o naszej kondycji, słabości i śmiertelności każdego z nas. Środa Popielcowa nie jest jednak czasem naszego udręczenia, ale czasem zrozumienia, że otrzymaliśmy dar życia, za który – jako ludzie – powinniśmy być odpowiedzialni – mówił bp Jacek Grzybowski.
Duchowny odniósł się także do Orędzia papieża Franciszka przygotowanego na Wielki Post. Zwrócił uwagę na słowa Ojca Świętego dotyczące prawdy.
– Czasem ta prawda bywa bardzo trudna, ale prawda to obiektywny stan rzeczy, stan rzeczywistości. I papież pisze: prawda nie jest konstrukcją intelektualną. To nie jest twierdzenia niesprzeczne, które możemy opisać na kartkach książek. Prawda nie jest czymś zarezerwowanym tylko dla grupy nielicznych wybranych – kogoś, kto jest wyższy, wyróżnia się, jest lepiej wykształcony, ma więcej informacji o pewnych sprawach. Nie. Papież mówi: prawda jest przesłaniem, które otrzymujemy i możemy ją zrozumieć dzięki mądrości serca, otwartego na mądrość Boga, który nas kocha – podkreślał ksiądz biskup.
Czas Wielkiego Postu to wzmożony okres modlitwy i zadumy. Ma za zadanie przygotowanie naszych serc na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa.
Karolina Stachacz