Biskup Romuald Kamiński: Miej mocną wiarę, nadzieję na życie wieczne, kochaj
Módlmy się o pokój i nadzieję – apelował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński podczas Mszy świętej na rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego w katedrze warszawsko-praskiej. W kościele ten dzień jest obchodzony jako Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi.
– Z początkiem roku w ten sposób chcemy oddać jej uroczyście cześć. Tak bardzo zaważyła na naszych losach, przyjmując zobowiązanie wobec Boga. To dokonało się w czasie zwiastowania, kiedy przyjęła Bożą propozycję, aby stać się Matką Zbawiciela. W ten sposób weszła w dzieje zbawienia, ale także stanęła na naszych drogach. Odtąd jest naszą matką, przewodniczką i pośredniczką. Tą, której najbardziej ze wszystkich zależy, abyśmy byli zbawieni. Przez fakt zgody na bycie Matką Zbawiciela podjęła się właśnie tego zadania, aby nas, jako Dzieci Boże, wszystkich doprowadzić do zbawienia – podkreślił biskup.
Święta i początek Nowego Roku to czas składania życzeń, warto życzyć najbliższym Bożych łask.
– Jeśli szanujemy drugą osobę, to nie możemy życzyć czegoś zdawkowego, miałkiego. Powinno nas być stać na to, żeby to, co prawdziwie jest cenne w moim sercu, przesłać czy transponować do serca drugiego człowieka. Powinno się powiedzieć: miej mocną wiarę, kochaj. Dzisiaj jeszcze byśmy dodali: miej mocną nadzieję, że całe twoje życie, po pielgrzymim trudzie tutaj na ziemi, zakończy się w niebie przy Jezusie, wśród świętych, gdzie nie będzie łez, ani narzekania, gdzie nie będzie bólu, ani lęku. Gdzie wszystko będzie piękne, łagodne, ciche, mocne. Będziemy w przestrzeni na zawsze z Panem Jezusem, który jest pokojem – powiedział biskup.
Jak dodał biskup, chrześcijanie powinni sobie wzajemnie błogosławić.
– Każdy z nas, kochani, ma tę moc, wynikającą z chrztu świętego i z tego, że żyjemy w łasce uświęcającej. Dzisiaj Pan Bóg przypomina nam, żebyśmy z tej dyspozycji chętnie i często korzystali. Błogosławcie, a nie złożeczcie. To jest niezwykła rzeczywistość, kiedy wypowiadamy słowa błogosławieństwa – zaznaczył kaznodzieja.
1 stycznia to w Kościele także Światowy Dzień Pokoju. Jak podkreślił pasterz, pokój na świecie zależy od pokoju w sercach ludzi, tak samo jest z niepokojem.
– Trzeba wprowadzić pokój w serca ludzkie. A to oznacza łaskę nawrócenia. Módlmy się o łaskę nawrócenia tych wszystkich, którzy niosą w sobie zarzewie niezgody, nienawiści, niepokoju, złego działania. Ta nasza modlitwa niech podziała jak balsam, jak oliwa, wylewana, jak to mówimy, na wzburzone fale. To jest jedyny i najskuteczniejszy sposób rozwiązywania wszystkich problemów. Nawrócenie, czyli zawrócenie ze złej drogi, a pójście drogą w kierunku Boga, który zawsze czeka pełen miłosierdzia na tych, którzy się do niego nawracają – wskazał pasterz.
Cała homilia bpa Romualda Kamińskiego:
Rok 2025 to dla katolików rok jubileuszowy, ustanowiony przez papieża Franciszka pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Pielgrzymując do Rzymu oraz do kościołów wyznaczonych przez biskupów w każdej diecezji można codziennie uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach.
Wojciech Dudkowski