
Rok od wybuchu wojny na Ukrainie to czas podsumowań pomocy dla poszkodowanych – dziś zrobiły to organizacje kościelne.
Jak podano dzisiaj podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, wartość pomocy udzielonej przez środowiska kościelne to setki milionów złotych.
– Około 350 milionów złotych z różnych funduszy kościelnych, zostało poświęcone na wsparcie integracji osób, które do Polski przyjechały i tutaj próbują tę wojnę przetrwać. Równocześnie ponad 250 milionów złotych zostało przeznaczone na dary, które zostały przesłane na Ukrainę – mówił rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.
Pomoc o wartości 260 milionów złotych przekazały Caritas Polska i Caritas diecezjalne. To czas podsumowań, ale i podziękowań.
– Dziękujemy wolontariuszom, którzy byli gotowi nieść pomoc na granicy przez całą dobę i którzy w dalszym ciągu wspierają uchodźców z Ukrainy w naszych placówkach. Dziękujemy pracownikom i darczyńcom, dzięki którym mogliśmy tak szeroką pomoc nieść – mówiła Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Trudno jest wymienić wszystkie organizacje czy grupy, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie.
– Przecież na początku było tyle spontaniczności, takiego działania natychmiastowego. Nie było czasu na odnotowywanie i leczenie, bo ludzie pomocy potrzebowali. Dlatego nie jest to takie proste, żeby to wszystko liczbami ogarnąć – mówił ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
W pomoc włączyli się także Rycerze Kolumba. Zorganizowali na granicy polsko-ukraińskiej namioty miłosierdzia.
– Pierwszy powstał w Hrebennem, a drugi w Budomierzu. To miejsca, gdzie uchodźcy mieli możliwość doświadczenia dobra ze strony Polaków. Mieli okazję odpocząć, ogrzać się, posilić. Ale również zadbaliśmy o przestrzeń modlitewną, aby mogli podziękować Panu Bogu, że są tutaj bezpieczni – mówił Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba.
Wielkim wsparciem dla Ukraińców była też pomoc medyczna prowadzona przez Zakon Maltański.
– Stworzyliśmy cztery punkty pomocy przygranicznej, gdzie była udzielana pomoc medyczna i humanitarna. W tym pierwszym etapie wojny ewakuowaliśmy też 600 osób chorych. Zadziałała nasza Maltańska Służba Medyczna poprzez swoją sieć w Polsce – mówił Marek Grzymowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna.
O dalszą modlitwę o pokój na Ukrainie, szczególnie w dniu rocznicy wybuchu wojny, zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Episkopat ogłosił też zbiórkę na dalszą pomoc sąsiadom, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w parafiach w Polsce.
Krystian Koryciński