Bezpłatne badania jaskry w Warszawie
W Warszawie otwarto Centrum Jaskry, gdzie od 2 grudnia będą wykonywane bezpłatne nowatorskie badania przesiewowe z użyciem innowacyjnej platformy e-jaskra.
Polegają one na komputerowej analizie barwnego zdjęcia dna oka i są uzupełnione o bezkontaktowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z sieci neuronowej.
Centrum Jaskry otwarto w Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” przy ulicy Grzybowskiej.
Szacuje się, że w Polsce na jaskrę cierpi prawie 900 tysięcy osób, natomiast leczonych jest 320 tysięcy pacjentów. Pozostałe ponad 500 tysięcy chorych nie wie, że grozi im ślepota.
Profesor Jerzy Szaflik, założyciel Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”, podkreślił, że platformę e-jaskra skierowano do dużej liczby pacjentów i opracowano ją dzięki współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie nie jest uciążliwe, nie wymaga przygotowania i rozszerzania źrenic, a do jego wykonania nie jest potrzebny lekarz. Badanie trwa kilka minut, a wynik jest wysyłany drogą mailową lub za pomocą sms. Według profesora Jerzego Szaflika, platforma e-jaskra ma ogromny potencjał, aby stać się podstawą pierwszego ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku jaskry.
Profesor Jacek Pniewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył, że nad projektem pracował zespół z katedry fizyki optycznej. Jego zadaniem było wybranie właściwego narzędzia. Sieci neuronowe również należało odpowiednio opracować, aby system przyporządkowywał uzyskane w badaniu zdjęcie oka do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z sieci neuronowej. Wykorzystano bazę wiedzy stworzoną na podstawie zdjęć oka ponad 2, 5 tys osób dostarczoną przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie.
Dr hab. Anna Zaleska-Żmijewska powiedziała, że wynik badania wstępnego określa, czy w danym momencie występuje prawdopodobieństwo jaskry. W przypadku, gdy system rozpozna nieprawidłowości w jednym lub w obu oczach uzyskany wynik jest nieprawidłowy i pacjenta kieruje się na dalsze badania w celu postawienia diagnozy.
Profesor Jacek Szaflik szef klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie podkreślił, że wczesne wykrycie jaskry pozwala uratować wzrok.
– W Polsce 70 procent przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno, aby uratować wzrok. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby, zanim dojdzie do znacznego uszkodzenia nerwu wzrokowego, będącego główną przyczyną tej choroby. Jej skutkiem jest postępujące zawężenie pola widzenia. Jaskra najczęściej przebiega bezobjawowo, a zachodzące zmiany są nieodwracalne – zaznaczył profesor Jacek Szaflik.
Bezpłatne badania w Centrum Jaskry będą wykonywane co najmniej przez 3 miesiące.
IAR