Długi weekend majowy to czas intensywnego podróżowania, zarówno na duże, jak i niewielkie odległości. Z danych statystycznych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że wolne dni nie są powiązane z większą liczbą wypadków i zdarzeń drogowych.
– Z analiz wynika, że pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego majówka nie odbiega znacząco od innych weekendów w roku. Średnia liczba wypadków i ofiar jest nawet niższa niż w pozostałe weekendy – mówi Anna Zielińska z ITS.
Aby utrzymać optymistyczne statystyki, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w podróży.
– Głównym czynnikiem zagrożenia jest prędkość. Najważniejsze – nie spieszmy się. Przed wyjazdem na wypoczynek należy dobrze przygotować pojazd, zabezpieczyć bagaż tak, aby żadne luźne przedmioty nie znajdowały się w samochodzie. Koniecznie w czasie jazdy należy stosować pasy bezpieczeństwa, pamiętać o tym, aby dzieci były przewożone w odpowiednich urządzeniach zabezpieczających – dodaje Anna Zielińska.
Słoneczna pogoda będzie sprzyjała jeździe na rowerze. To grupa, która jest szczególnie narażona na wypadki, dlatego trzeba zachować ostrożność.
– Rowerzyści dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa powinni stosować kaski, a po zmroku i w nocy używać elementów odblaskowych i odpowiednie oświetlenie. Gdy na trasie rowerzysty znajduje się droga dla rowerów, powinien on korzystać z tej drogi. Natomiast jeżeli korzysta z chodnika musi pamiętać o tym, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo i musi dostosować swoje zachowanie – mówi ekspert.
Jak wynika z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dobra pogoda sprzyja wypadkom – kierowcy czują się pewniej na drogach. Najwięcej wypadków w majówkę zdarzyło się jak dotąd podczas dobrych warunków atmosferycznych, za dnia i przy suchej nawierzchni.
Wojciech Dudkowski