„Będziecie moimi świadkami” – pod tym hasłem obchodzony będzie tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, który przypada w najbliższą niedzielę 23 października. Tego dnia rozpocznie się Tydzień misyjny, który w Polsce będzie obchodzony po raz 96.
Z okazji zbliżającego się Tygodnia Misyjnego w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski zorganizowano konferencję prasową.
Hasło Niedzieli Misyjnej ogłosił w swoim orędziu papież Franciszek. Nawiązuje w nim do słów Jezusa z Dziejów apostolskich. – Świadectwo, jak wiemy ma ogromną wartość w życiu, i cywilnym i społecznym. Pan Jezus posyłając apostołów zlecił im przede wszystkim to świadectwo wiary. Nikt jak do tej pory tego nie odwołał i Kościół, wierny temu poleceniu, głosi Ewangelię. Może nie bez trudu, ale nie ustaje w jej głoszeniu nawet w XXI. wieku – mówi bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Tydzień Misyjny to szczególny czas dla Papieskich Dzieł Misyjnych, których zadaniem jest budowanie wśród wiernych świadomości o misjach. – Powstały one z natchnienia Ducha Świętego. Działalność Papieskich Dzieł Misyjnych musi być przeniknięta Duchem Świętym i Ewangelią. Po pierwsze: „Będziecie moimi świadkami” – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce
Misje wspierane są duchowo, ale też materialnie. Od początku 2022 roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce sfinansowały na całym świecie projekty o wartości ponad miliona dolarów. Pomoc finansowa nie jest jednak najważniejsza. – Papieskie Dzieła Misyjne na pierwszym miejscu nie mają projektów materialnych. One są efektem odruchu wiary. Na pierwszym miejscu jest troska duchowa. I to jest pierwszy cel – wyjście z „autoreferencyjności”. Nie bądź wdzięczny tylko za to, że ty jesteś ochrzczony. Niech twoja wdzięczność się rozwija w kierunku misyjnym – mówi ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Misyjność jest zadaniem dla każdego ochrzczonego. – Wszędzie tam gdzie jesteśmy, gdzie coś staramy się robić, możemy przekazywać tego ducha misyjnego. I tak jak pisze papież Franciszek w tegorocznym orędziu a także w adhortacji Evangelii Gaudium – w każdym ochrzczonym działa Duch Święty, który uzdalnia do ewangelizacji i bycia świadkiem. Także nikt z nas nie może się wymówić od bycia świadkiem i misjonarzem, bo otrzymaliśmy Ducha Świętego i Jego moc – mówi s. Monika Juszka, misjonarka klaretynka, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci
Misjonarzami mogą być nie tylko duchowni, ale także świeccy wolontariusze – Stowarzyszenie Misji Afrykańskich po przygotowaniu nas i rozeznaniu, co robiliśmy w naszym życiu zawodowym, skierowało nas na misje do Tanzanii, do pracy z dziećmi niewidomymi i albinosami – mówi Elżbieta Jęczmyk, która na misje wyjechała razem ze swoim mężem Zbigniewem. – Nasze misyjne doświadczenie przypadło na Rok Miłosierdzia. I dziękuję Miłosierdziu Bożemu, że właśnie wtedy, po Światowych Dniach Młodzieży wyjechaliśmy i zastaliśmy tam potrzeby serca, czasu i modlitwy – dodaje Zbigniew Jęczmyk.
W Niedzielę Misyjną 23 października w kościołach zbierane będą ofiary na najbiedniejsze diecezje na świecie.
Krystian Koryciński