
Agresja wobec duchownych i obiektów sakralnych nie jest w Polsce rzadkością. Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego połowa ankietowanych duchownych z Polski spotkała się z agresją słowną lub fizyczną .
-Nie kiedykolwiek, a jedynie w 1924 roku połowa ankietowanych doświadczyła jakiejś formy, czy to właśnie szyderstw, napaści fizycznej, agresji w internecie czy fizycznej –– wyjaśnia inicjator badań dr Karol Leszczyński.
Tylko 1/4 księży, która spotyka się z takimi zjawiskami, zgłasza je władzom.
Dlaczego niewielu duchownych zgłasza ataki?
-Te zjawiska, w większości przypadków, uznając, że nie było to wystarczająco poważne, żeby zgłaszać, albo właśnie niechęć do formalności, brak zaufania do władz, obawa przed zemstą. Jeśli już księża zgłaszają, to zgłaszają głównie do władz świeckich, czyli do organów państwa, a tylko część do władz kościelnych – dodaje dr Leszczyński.
Zapytano też księży o ich zdanie na temat przyczyn agresji wobec księży i miejsc kultu. Najczęstsze przytoczył profesor Krzysztof Koseła z ISKK.
-Pierwsza to jest ten negatywny wizerunek księży w mediach. Druga przyczyna to jest to starcie kulturowe. Nie ma już teraz sporu chrześcijaństwa z nauką albo chrześcijaństwa z socjalizmem. Jest takie starcie chrześcijaństwa z liberalizmem, inna koncepcja wolności. A trzecia przyczyna to są te zasługi samych księży – mówi prof. Koseła.
Jakie są przyczyny agresji wobec księży?
Jak podkreślają autorzy raportu, nie da się go przełożyć na całe duchowieństwo w Polsce. Pierwsze pozyskane dane pozwolą jednak na zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem oraz dokładniejsze badania w przyszłości – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
– To jest pewna próba, która dopiero daje nam pierwszy obraz, de facto po raz pierwszy ktokolwiek podjął się próby zanalizowania tego zjawiska. Ja jestem przekonany, że ten raport będzie publiczny, to nie jest raport robiony na jakiś wewnętrzny użytek, on będzie upubliczniony. On na pewno będzie czytany przez wielu biskupów, przez wielu księży i przez wiele osób, które są związane z normalnym codziennym życiem w parafii -mówi rzecznik KEP.
Cały raport z badań pod tytułem „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych, miejsc i obiektów kultu w Polsce” jest dostępny na stronie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
W.D.