Apostolstwo Trzeźwości po raz 36. pielgrzymowało na Jasną Górę
Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce, uzależnionych od alkoholu jest około osiemset tysięcy osób, a w sposób szkodliwy pije trzy miliony osób. Podczas zakończonej w niedzielę 36. Ogólnopolska Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę biskupi zaapelowali o połączenie działań rodzin, Kościoła i państwa w walce z plagą alkoholizmu.
Na ten aspekt zwrócił uwagę prymas Wojciech Polak, który odprawił mszę i wygłosił kazanie do pątników. Jego zdaniem sama obecność na Jasnej Górze pielgrzymów, wśród których byli uzależnieni i ich rodziny, jest najlepszym dowodem na potrzebę połączenia wysiłków społeczeństwa i władz.
Pielgrzymka to modlitewny etap Narodowego Kongresu Trzeźwości. Jego studyjna część będzie miała miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we wrześniu. Tam zostanie przedstawiony Narodowy Program Walki z Alkoholizmem. – Jego głównym założeniem jest współpraca rodzin, Kościoła i Państwa – dodaje biskup Tadeusz Bronakowski, kierujący Zespołem do spraw Apostolstwa Trzeźwości w Episkopacie Polski.
Duchowny przypomina, że rodzina chroni swoich członków przez miłość. Kościół chroni prowadzeniem ludzi do Boga. Władze przez prawo. W tym kontekście za pilne uznał ze strony państwa ograniczenie punktów sprzedaży alkoholu i limitowanie jego reklamy.
Pielgrzymka na Jasną Górę należy do najważniejszych wydarzeń w Duszpasterstwie Trzeźwości w Polsce. Jest okazją do spotkania się wielu osób, rodzin i środowisk zaangażowanych w pomoc uzależnionym w Polsce. Przez dwa dni jej uczestnicy brali udział w modlitwach i konferencjach, poświęconych wychodzeniu z alkoholizmu.
Zwieńczeniem tegorocznych działań Kościoła na rzecz trzeźwości, oprócz wrześniowego kongresu, będą uroczyste modlitwy w polskich kościołach. Zaplanowano je na 24 września.
IAR