Zarządzenie o „neutralności religijnej”, wprowadzone przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jest łamaniem konstytucji – stwierdziła prawnik i psycholog Magdalena Korzekwa – Kaliszuk.
Przypomnijmy zarządzenie nr 822/2024 zostało wprowadzone 8 maja. Jego celem, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Ratusz, ma mieć na celu wprowadzenie standardów równego traktowania w Urzędzie Miasta. Zgodnie z jego treścią urzędnicy nie mogą eksponować w przestrzeni wspólnej, na ścianach czy biurkach, żadnych symboli związanych z określoną religią lub wyznaniem.
– Nie chodzi wyłącznie o uczucia religijne chrześcijan, ale także poszanowanie gwarantowanych przez Ustawę Zasadniczą, praw wszystkich obywateli. Obawiam się, że Ratusz może się z tego nie wycofać, chociaż jeśli presja społeczna będzie silna, jeśli głos zabiorą zarówno osoby wierzące, jak i te, które po prostu nie godzą się na łamanie Konstytucji, to jest szansa na reakcję władz. Dlatego właśnie nie ignorujemy tej sprawy i reagujemy – podkreśla Magdalena Korzekwa – Kaliszuk.
Polska już przed laty w swojej historii była uznawana za najbardziej otwarty na inne wyznania kraj Europy. Jeszcze w XVI wieku prześladowane grupy religijne, zyskiwały schronienie w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obowiązująca obecnie Konstytucja, wynika także z dawnych tradycji. Jej zapisy mówią jasno o gwarancji zachowania swobody wyznania i bezstronności.
– Konstytucja nie mówi nic o świeckości państwa ale o bezstronności – to duża różnica. Oznacza to, że Polska jest neutralna w sprawach religijnych, światopoglądowych czy filozoficznych. O tym w sposób jasny mówi artykuł 25. Władze mają więc obowiązek nie tylko uszanować to, że różnimy się w różnych sferach ale także zapewnić swobodę w wyrażaniu siebie także w ramach życia publicznego – podsumowuje prawnik i psycholog, Magdalena Korzekwa – Kaliszuk.
Grupa Proelio przygotowała oświadczenie, w którym apeluje do władz o wycofanie zarządzenia. Powołuje się przy tym na orzecznictwo Sądu Najwyższego w podobnych sprawach oraz zapisy Ustawy Zasadniczej. Do apelu za pomocą strony proelio.pl, mogą dołączyć także internauci. Obecnie zebrano łącznie 10 326 podpisów elektronicznych.
Artur Chmielewski