
Powstańcy i władze stolicy apelują o uczczenie poległych w Powstaniu Warszawskim. Walki o stolicę wybuchły 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Wtedy do walki z Niemcami ruszyło około dwudziestu tysięcy żołnierzy Armii Krajowej.
Powstanie miało trwać kilka dni, a trwało do 2 października. W walkach zginęło około 20 tysięcy powstańców i ponad 100 tysięcy cywilów.
W stołecznym ratuszu przedstawiciele powstańców oraz władz miasta podpisali apel, by o 17.00 1 sierpnia, kiedy zawyją syreny alarmowe zatrzymać się na chwilę, w ten sposób oddając hold poległym. Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, odczytał specjalny apel.
O uczczenie poległych apelowali prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Uroczystości związane z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w najbliższy piątek, koncertem w Muzeum Powstania Warszawskiego w hołdzie powstańcowi i pieśniarzowi Warszawy Mieczysławowi Foggowi. W niedzielę powstańcy spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą i władzami stolicy. A Włodzimierz Paszyński wyjaśnia, że w stolicy jak co roku nie zabraknie elementów przypominających o Powstaniu Warszawskim.
31 lipca na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie uroczysta polowa Msza święta oraz zostanie odczytany Apel Poległych.
1 sierpnia uroczystości w stolicy będą trwały cały dzień. Rozpoczną się na ulicy Filtrowej, przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. O 17.00 powstańcy, władze miasta i mieszkańcy zbiorą na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy pomniku Gloria Victis, gdzie oddadzą hołd poległym w 1944 roku. Wieczorem odbędzie się uroczystość na Cmentarzu Powstańców na Woli, gdzie przy pomniku Polegli-Niepokonani uczone zostaną cywilne ofiary powstania.
IAR