Niosą pomoc medyczną ludziom bezdomnym. „Ambulans z serca” patroluje Warszawę docierając do osób najbardziej potrzebujących. Fundację tworzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy po godzinach pracy działają na rzecz bezdomnych.
Ich misją jest niesienie wsparcia medycznego osobom „mieszkającym” na ulicy. Próbują poprawić ich sytuację zdrowotną, co jest niezbędne do rozpoczęcia procesu wychodzenia z kryzysu bezdomności. Zespół tworzą lekarze, pielęgniarki, ratownicy i streetworkerzy, którzy kilka razy w tygodniu pełnią patrole na terenie Warszawy, docierając do miejsc w których zgłoszono im obecność osób bezdomnych, mogących potrzebować wsparcia medycznego.
Zdarzają się również takie przypadki, że trzeba chorego przewieść do szpitala – mówi wiceprezes fundacji „Ambulans z serca”, ratownik Marek Matczak.
– Jeżeli ktoś potrzebuje zmiany opatrunku, badania, źle się czuje, to my jedziemy do tej osoby i udzielamy pomocy, której możemy. Jeżeli nie możemy pomóc na miejscu, to wzywamy lekarza. Bardzo często jedziemy z tą osobą na SOR, albo do innego ośrodka zdrowia, gdzie ta pomoc zostanie udzielona – wyjaśnia Marek Matczak.
Niektórzy bezdomni ostatni raz byli u lekarza kilkadziesiąt lat temu. Obecnie przebywają w trudnych warunkach, gdzie brakuje podstawowej higieny.
– Jeżeli taka osoba się skaleczy i nie będzie ta rana odpowiednio zaopatrzona to ta rana będzie się paskudziła. To są często głębokie rany, owrzodzenia i złamania. Jedziemy do osoby, która ledwie się porusza i okazuje się, że miesiąc temu złamała nogę lub dwa miesiące temu, bo też mieliśmy taki przypadek. Wiadomo, że ta kość się zrasta ale nieodpowiednio – dodaje Marek Matczak.
Fundacja „Ambulans z serca” na co dzień współpracuje m.in. z Caritas Archidiecezji Warszawskiej. W minionym roku wolontariusze wzięli udział w niemal 700 zdarzeniach wymagających wsparcia medycznego.
Krzysztof Jędrasik