Afera reprywatyzacyjna i dymisje wiceprezydentów stolicy, nowy zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz
To jest prawdziwe trzęsienie ziemi w stołecznym ratuszu. Swoje stanowiska stracili wiceprezydenci miasta – Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz. Taką decyzję ogłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po zarządzie krajowym Platformy Obywatelskiej. Zmiany są efektem ujawnienia afery reprywatyzacyjnej.
Bezpośrednim zastępcą szefowej stołecznego ratusza został doktor prawa Witold Pahl. Nowy członek zarządu miasta to radca prawny, poseł na Sejm VI i VII kadencji. od 11 grudnia 2015 roku także członek Trybunału Stanu.
Jak podkreśla nowy wiceprezydent Warszawy, jego zadaniem będzie przede wszystkim wyjaśnienie wszystkich kwestii reprywatyzacji.
Witold Pahl większość swojego życia spędził w Gorzowie Wielkopolskim. Jak sam ocenia, brak doświadczenia w pracy w stołecznym ratuszu może pomóc w realizowaniu zadań.
Zwolnienia oznaczają również zmianę podziałów obowiązków wśród wiceprezydentów – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Jacek Wojciechowicz został odwołany ze stanowiska ze względu na słabe wyniki w realizacji inwestycji – dodaje prezydent Warszawy.
Do dymisji powinna podać się przede wszystkim Hanna Gronkiewicz-Waltz – oceniają przedstawiciele Stowarzyszenia Oburzeni. Organizacja ta złożyła wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy – podkreśla jeden z inicjatorów akcji Antoni Gut.
Organizatorzy akcji referendalnej liczą na poparcie przede wszystkim mieszkańców miasta i różnych środowisk- dodaje Antoni Gut ze Stowarzyszenia „Oburzeni”.
Hanna Gronkiewicz-Waltz nie obawia się inicjatywy w sprawie referendum i podkreśla, że będzie dążyła do wyjaśnienia całej sprawy reprywatyzacyjnej.
Czwartkowe dymisje w warszawskim ratuszu nie są pierwszymi decyzjami w związku z aferą reprywatyzacyjną. 26 sierpnia Hanna Gronkiewicz-Waltz zwolniła dyscyplinarnie trzech urzędników, w tym szefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko.
fot. Mikołaj Michalecki