Ukaże się zbiór odnalezionych wierszy Jana Romockiego
Po raz pierwszy zostanie wydany zbiór wszystkich odnalezionych wierszy Jana Romockiego 'Bonawentury”– dobrze zapowiadającego się poety, żołnierza batalionu 'Zośka”.
Zebrane utwory Janka zachowały się w wielokrotnych odpisach sporządzanych wśród rodziny i przyjaciół jego matki Jadwigi Romockiej oraz w zasobach Muzeum Harcerstwa w Warszawie.
W wierszu pt. „Modlitwa”, mający wtedy zaledwie 17 lat Jan Romocki, modli się o przebaczenie krzywd dla wrogów kraju.
– O przebaczenie im wieczyste, wlej w nas moc Chryste. Janek pisze mając na myśli Niemców. Treść i wartość tych słów do dzisiaj przetrwała i jest do dzisiaj śpiewana i przekazywana kolejnym pokoleniom – mówiła w środowej „Rundzie Pytań” Anna Roczkowska z komitetu Batalion Zośka i autorka książki o Janie Romockim.
Mama Jana Romockiego wysłała słowa jego wiersza do księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który był wtedy internowany, aby wesprzeć księdza i dodać mu otuchy. Ksiądz prymas wciągnął ten wiersz w antologię poezji religijnej nadając mu tytuł „modlitwa” o przebaczenie. Z dzieła Jana Romockiego korzystał także ksiądz Jerzy Popiełuszko.
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko wielokrotnie wykorzystywał ten wiersz w swoich kazaniach. Po śmierci Grzegorza Przemyka w obecności księdza Jerzego Popiełuszki, młodzież warszawska słowa tego wiersza miała umieszczone na transparentach, które nosiła w trakcie tego pogrzebu – mówiła Anna Roczkowska.
Premiera książki o Janie Romockim pt. „Gdy zabraknie łez” będzie miała miejsce 22 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Początek spotkania o godzinie 18.
Cała rozmowa Karoliny Błażejczyk z Anną Roczkowską:
Bartosz Święciński