
„I nigdy nie wrócili do domu. Alfabet Obławy Augustowskiej” to tytuł wystawy, która od jutra będzie prezentowana w Sejmie RP. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:30.
To mord określany mianem „Małego Katynia”- mówi doktor Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.
Kto dokonał tej zbrodni?
– To największa zbrodnia na narodzie polskim dokonana przez Sowietów po zakończeniu działań zbrojnych, po zakończeniu II wojny światowej. Od 12 lipca 1945 roku operacja była realizowana siłami 50 Armii III Frontu Białoruskiego, Armii Czerwonej– zaznacza historyk .
Ile osób zginęło w wyniku Obławy Augustowskiej ?
W obławie brały udział oddziały Armii Czerwonej i NKWD przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa, a także Milicji Obywatelskiej. Z badań wynika, że co najmniej 592 Polaków zostało wywiezionych i zamordowanych w nieznanym wciąż miejscu.
Kogo mordowano?
Można powiedzieć, że podejrzanym i zamordowanym mógł stać się każdy. Akcja była wymierzona w cywili mieszkających na tym terenie – dodaje .
-Przeciwko wszystkim osobom w wieku od 16 do około 40 roku życia, którzy wystarczyło, że mogli wyglądać na podejrzanych, mogli wyglądać na osoby, które współpracowały z polskim podziemiem niepodległościowym – podkreśla dyrektor białostockiego oddziału IPN.
Zbrodnicze działania trwały od 10 do 25 lipca 1945.
Otwarcie wystawy będzie połączone z konferencją „Prawda i pamięć o Obławie Augustowskiej w 80. rocznicę zbrodni” , która rozpocznie się o godzinie 11:00.
A.C.