„Ciebie Boga wysławiamy” w góralskim wydaniu – niezwykły projekt zjednoczył górali z całej Polski

Góralska dusza, śpiew pełen emocji i Tedeum wybrzmiewające na tle majestatycznych szczytów – to wszystko można zobaczyć i usłyszeć w wyjątkowym teledysku „Ciebie Boga wysławiamy” w aranżacji góralskiej. O kulisach powstania tego niezwykłego przedsięwzięcia opowiedzieli w Radiu Warszawa jego twórcy i wykonawcy.
Górale zjednoczeni modlitwą i śpiewem
W studiu Radia Warszawa gościli: ojciec Mariusz Wójtowicz OCD – karmelita bosy, Przemysław Żurek z Przysłopia oraz Piotr Jezutek spod Babiej Góry. Opowiedzieli o projekcie, który połączył 12 grup góralskich z całej południowej Polski. Zespoły z Podhala, Pienin, Spisza, Żywiecczyzny, Łącka czy Istebnej wspólnie zaśpiewały hymn „Ciebie Boga wysławiamy” w unikalnej aranżacji.
– To było moje wewnętrzne pragnienie – mówi ojciec Mariusz. – Chciałem zjednoczyć górali z różnych regionów i oddać chwałę Bogu w miejscu, które samo w sobie ukazuje piękno stworzenia.
Pieśń wśród gór i świtu – ciarki gwarantowane
Teledysk został zrealizowany w górskiej scenerii – wśród wschodów i zachodów słońca, szczytów, lasów i potoków. Towarzyszą mu dźwięki natury i emocje widoczne na twarzach wykonawców – od dzieci po seniorów.
– Kiedy śpiewaliśmy, naprawdę czuło się obecność Pana Boga – mówi Piotr Jezutek. – To nie była tylko produkcja. To było doświadczenie wspólnoty, modlitwy i piękna.
130 głosów i symfoniczne brzmienie
Za stronę muzyczną odpowiadał Piotr Kotas, który skomponował nowoczesną, symfoniczno-filmową aranżację hymnu. W nagraniu wzięło udział 130 górali śpiewających unisono oraz kameralna orkiestra, której brzmienie zostało wzmocnione dla uzyskania efektu symfonicznego. Całość zarejestrowano bez wcześniejszych prób – uczestnicy spotkali się po raz pierwszy dopiero w dniu nagrania.
– To był cud – mówi Przemysław Żurek. – Nikt się wcześniej nie znał, a jednak wszystko zagrało idealnie. Palec Boży prowadził to dzieło.
Kultura ludowa i polska tożsamość
Projekt nie tylko oddaje hołd Bogu, ale także ukazuje bogactwo polskiej kultury ludowej. W teledysku zobaczymy autentyczne stroje góralskie, tradycyjne instrumenty, dudy, a nawet symboliczne detale – tratwy flisaków czy górskie ścieżki.
– To świadectwo, że mimo nowoczesności, młode pokolenia wciąż kultywują tradycję – podkreślają goście. – Uczą się śpiewać, tańczyć, grać. To buduje tożsamość narodową i dumę z bycia Polakiem.
Dzieło wspierane przez Małopolskę
Projekt powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz osobistemu zaangażowaniu marszałka Łukasza Smułki, który objął inicjatywę honorowym patronatem.
– Ten teledysk to piękna promocja regionu i całej Polski – mówi ojciec Mariusz. – Pokazuje, że Polska nie wstydzi się Boga i potrafi oddać Mu chwałę w wyjątkowy sposób.
Zobacz i posłuchaj!
Zachęcamy do obejrzenia teledysku „Ciebie Boga wysławiamy – wersja góralska” na platformie YouTube. To nie tylko muzyka – to duchowe i artystyczne przeżycie, które zostaje w sercu na długo.
GK