W niedzielę po uroczystości Epifanii, Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Chrztu Pańskiego. W liturgii jest to dzień kończący okres Bożego Narodzenia. Przyjęcie chrztu przez Jezusa Chrystusa było znakiem ogromnej pokory Syna Bożego – wyjaśnia dominikanin o. Stanisław Tasiemski.
Kościół katolicki w pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego obchodzi święto Chrztu Pańskiego. Kończy ono liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ pomimo wyraźnego udokumentowania w Ewangeliach chrzest Jezusa nie posiadał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta.
Dekretem z 23 marca 1955 roku wspomnienie chrztu Jezusa Chrystusa ustanowiono na dzień 13 stycznia. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 roku określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie „wspomnienie” i przesunięto jego termin na niedzielę przypadająca po 6 stycznia.
Przyjęcie chrztu przez Jezusa jest znakiem ogromnej pokory Syna Bożego – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
– Wydarzenie chrztu Jezusa jest początkiem misji publicznej. To scena pokory, kiedy Pan Jezus, który nie miał grzechu, utożsamia się z wszystkimi grzesznikami i przyjmuje chrzest pokuty od Jana. Wiemy, że Jan mówi, „to nie ja mam Ciebie chrzcić, to Ty jesteś Tym, od którego powinienem przyjąć chrzest” – zaznacza dominikanin.
Wydarzenie w rzece Jordan jest także objawieniem całej Trójcy Świętej.
– Mamy głos Ojca. Jest oczywiście obecny Syn, Jezus Chrystus w swoim ciele i jest obecny Duch Święty jako gołębica. To jest mój Syn umiłowany, głos Ojca to potwierdza, a więc ta uroczysta inauguracja misji publicznej będzie oznaczała też potem to wszystko, co nazywamy orędziem Ewangelii, przede wszystkim nauczanie Pana Jezusa i Jego cuda – dodaje o. Tasiemski.
Św. Jan Ewangelista opisuje miejsce, gdzie miał być ochrzczony Jezus w następujący sposób: „Działo się to w Betanii po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (J 1, 28). Jako dawną Betanię Zajordańską wskazuje się dzisiejsze Al-Maghtas w Jordanii, gdzie znajduje się potok, wpływający do Jordanu, mający wodę nawet w upalne lata. Istniała także Betania Przedjordańska około 3 km od Jerozolimy, gdzie mieszkał Łazarz z Marią i Martą.
W piątek 10 stycznia 2025 roku, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin poświęcił kościół wybudowany w miejscu chrztu Jezusa.
– Ten kościół znajduje się w Jordanii, w Al-Maghtas , bo archeolodzy odkryli w końcu, które to było miejsce. I to też jest pięknym wyrazem jedności całego Kościoła z chrześcijanami Ziemi Świętej – dodał dominikanin.
Choć Niedziela Chrztu Pańskiego oficjalnie kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, to w polskiej tradycji kolędy śpiewane są jeszcze do 2 lutego – czyli Święta Ofiarowania Pańskiego.
K.J.