W niedzielę, 24 listopada od 9:00 do 17:00 w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Legionowie odbędą się darmowe przesiewowe badania wzroku. Statystyki są alarmujące, bo co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Naprzeciw temu wychodzi Sejmik Województwa Mazowieckiego, który od marca 2024 r. wystartował z programem „Dobry wzrok Mazowszan”. Spotkanie w Legionowie odbywa się w ramach tego programu.
Zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa oraz zwyrodnienie plamki żółtej, to najczęściej występujące choroby oczu. Obecna sytuacja w ochronie zdrowia sprawia, że dostęp do specjalistów jest coraz bardziej utrudniony. W 2019 r. na wizytę u okulisty w województwie mazowieckim pacjenci czekali 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w pozostałych.
Aby skorzystać z darmowych badań, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza – mówi dyrektor L.O. im. Konopnickiej w Legionowie, Mariusz Sowiński.
– 24 listopada, w ramach programu, który kiedyś nazywał się Białymi Niedzielami, będziemy oczekiwać mieszkańców Legionowa i Powiatu Legionowskiego. Celem akcji jest profilaktyka chorób oczu. Akcja będzie się odbywała w godzinach 9:00-17:00 i wszystkich chcemy serdecznie zaprosić – dodaje Mariusz Sowiński.
Celem inicjatywy jest przede wszystkim ułatwienie dostępu do specjalistów i profilaktyka chorób oczu – podkreśla lekarz Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, dr Olga Adamska.
– Na czele z panią profesor Agnieszką Kamińską i ze znaczącym współudziałem Urzędu Marszałkowskiego i województwa mazowieckiego podjęliśmy się takich działań, które mają na celu zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów, pozwolić pacjentom na dostanie się pod taką rzetelną opiekę okulistyczną i pomóc im w zaopiekowaniu się ich narządem wzroku. Dotychczasowo przebadaliśmy 1800 pacjentów na naszych badaniach w ramach programu „Dobry Wzrok Mazowsza” i w trakcie tych wyjazdów wykryliśmy bardzo dużo jednostek chorobowych, które do tej pory leczymy zarówno w naszej poradni specjalistycznej, jak i na naszym bloku operacyjnym. Pacjenci, którzy przychodzą do nas na badania tutaj na miejscu, potem otrzymują od nas długofalową pomoc, to znaczy kierujemy ich do naszej poradni i pozostają pod naszą długoterminową opieką – dodaje dr Olga Adamska.
To ważna i pomocna inicjatywa – zaznacza starosta legionowski Roman Smogorzewski.
– Program jest bardzo ważny, bo zdrowie jest ważne i czym wcześniej zdiagnozujemy chorobę oczu, tym jest tę chorobę taniej i szybciej wyleczyć. Wzrok jest podstawowym zmysłem, to jest też kwestia bezpieczeństwa. Myślę, że to też jest choroba cywilizacyjna, jak społeczeństwo się starzeje, a system opieki zdrowotnej jaki jest, każdy widzi, to są wielomiesięczne oczekiwania do specjalisty – wyznaje starosta.
Darmowe badania wzroku w ramach programu „Dobry wzrok Mazowszan” odbyły się już w Żyrardowie, Płocku, Bodzanowie, Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.