Państwowa Straż Pożarna i samorządy terytorialne będą odpowiedzialne za obronę ludności cywilnej – takie są założenia przyjętej przez Sejm ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W najbliższych dniach trafi ona pod obrady Senatu. Politycy są w tej sprawie zgodni.
– Została uchwalona jednomyślnie. Wszystkie kluby parlamentarne uznały, że to nie jest temat, to nie jest obszar do podziałów, do kłótni i w zgodzie tę jakże ważną ustawę przyjęliśmy. W tym tygodniu posiedzenie Senatu, potem decyzje Prezydenta, jeśli nie będzie poprawek, to już bez Sejmu. Jeśli będą, to pewnie jeszcze Sejm będzie musiał się tym zająć – podkreśla Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.
Kluczowa będzie współpraca rządu z samorządem.
– Samorząd terytorialny jest jednym z filarów systemu ochrony ludności i obrony cywilnej. Założyliśmy, że wszystkie przedsięwzięcia, które będą służyły ochronie obywateli będą prowadzone wspólnie przez rząd i samorząd – dodaje minister.
Pierwszym elementem systemu obrony ludności jest alarmowanie. Przeprowadzone w październiku ćwiczenia pod hasłem „Warszawa chroni” pokazały, że w stolicy należy poprawić kilka aspektów.
– Ponad cztery tysiące przeróżnych sygnałów pokazało, że są takie miejsca w Warszawie, gdzie gorzej słychać syreny alarmowe, zwłaszcza jeżeli mówimy tutaj o sklepach wielkopowierzchniowych czy o biurach nowoczesnych, które są izolowane od jakichkolwiek dźwięków z zewnątrz. Pokazały również te ćwiczenia, że te sygnały, które dochodzą do obywateli, dochodzą w bardzo różnym czasie – wskazuje prezydent Rafał Trzaskowski.
Wnioski i pomysły Miasta Stołecznego Warszawy będą przekazane do rządu.
– Zalecamy wprowadzenie technologii Cell Broadcast, która została wykorzystana już w kilkunastu państwach Unii Europejskiej. Ona polega na wysyłaniu SMS-ów w tym samym czasie do wszystkich odbiorców, nie musimy więc polegać na różnych operatorach sieci. Postulujemy zbudowanie centralnego, modułowego systemu ostrzegania i alarmowania po to, żeby każdy szczebel zarządzania kryzysowego mógł rozsyłać komunikaty. Również widzimy potrzeby uproszczenia procedur – dodaje prezydent.
Ustawa reguluje również kwestię schronów, ewakuacji oraz funkcjonowania obrony cywilnej w czasie wojny.
Wojciech Dudkowski