„Wyłączmy zbędne powiadomienia i skupmy się na jednej czynności”. Do mądrego korzystania ze smartfonów zachęca Aleksandra Gil. Trener profilaktyki zdrowia psychicznego, w „Poranku z Radiem Warszawa” mówiła czym jest tzw. higiena cyfrowa.
Nadmierne korzystanie z urządzeń ekranowych grozi Zespołem Stresu Elektronicznego oraz negatywnymi skutkami dla zdrowia fizycznego – ostrzega Aleksandra Gil. Gościem poniedziałkowego „Poranka z Radiem Warszawa” była trener profilaktyki zdrowia psychicznego, autorka warsztatów diagnostyczno-profilaktycznych związanych z zachowaniami ryzykownymi i uzależnieniami behawioralnymi wynikających z nadmiernego korzystania z nowych technologii.
Ekspertka zaznaczyła, że często tracimy kontrolę nad czasem spędzanym w telefonie.
– Bierzemy smartfona do ręki i chcemy zobaczyć powiadomienia, które przyszły na jakimś komunikatorze. Ale efekt jest taki, że wchodzimy w medium społecznościowe, bo się pojawiły na przykład jakieś nowe rolki albo jakieś posty i z pięciu minut robi nam się nawet godzina i po prostu nie wiemy kiedy to umyka – mówiła Aleksandra Gil.
Okazuje się, że korzystanie ze smartfonów rzadko łączy się ze zdobywaniem ważnej wiedzy – dodała Aleksandra Gil.
– Badania przeprowadzone w Polsce na dzieciach i nastolatkach pokazują, że tylko 7 procent młodych osób korzysta w taki sposób, że czyta coś, pogłębia taką wiedzę, która rozwija, robi coś dodatkowego. I to też dotyczy nas dorosłych. My głównie słuchamy muzyki, przeglądamy coś, jakieś komunikatory, ale to nie jest coś, co nas pobudza do kolejnych działań – dodała.
Obecnie niemal wszyscy korzystamy z nowych technologii robiąc np. przelewy bankowe. Jednak w tych działaniach warto zachować pewną dyscyplinę – zachęcała ekspertka.
– Ja bym chciała Państwa zachęcić do wolności „do” wyboru. Jeżeli faktycznie siadam i chcę załatwić sprawy bankowe, to proszę zawsze wybrać komputer, on jest mniej atrakcyjny niż smartfon. Ale jeżeli jest to smartfon, to w tym czasie nie zaglądajmy w media społecznościowe, nie przeglądajmy komunikatorów, wyłączmy wszystkie zbędne powiadomienia – podkreśliła.
Aleksandra Gil dodała, że nadmiar technologii wpływa również na zdrowie fizyczne. Negatywnym objawem mogą być np. bóle kręgosłupa i oczu. Natomiast tzw. „zespół stresu elektronicznego” jest skutkiem przebodźcowania z powodu nadmiernego korzystania z urządzeń ekranowych.
Krzysztof Jędrasik