Jak wygląda współczesna sztuka sakralna? Na co trzeba zwrócić uwagę przy jej tworzeniu? Na takie pytania odpowiedzieli uczestnicy konferencji naukowej organizowanej w ramach wystawy 'Namalować katolicyzm od nowa. Nawiedzenie’ przy katedrze warszawsko-praskiej.
Autorzy obrazów przedstawiających wizytę Maryi u świętej Elżbiety mówili, na co chcieli zwrócić szczególną uwagę odbiorców.
Dla Krzysztofa Klimka inspiracją była różnica wieku obu kobiet i związana z tym niezręczność.
– W przedziwny sposób obdarzone zostały macierzyństwem , więc ten element boski i niezwykłości spotyka się razem. Powstaje z tego przedziwna sytuacja, gdy kobieta starsza chce okazać cześć tej młodszej, ponieważ wie, że ona jest matką Boga – podkreślił.
Jacek Dłużewski skupił się na otaczającej kobiety naturze i pobocznych elementach dzieła.
– W tym obrazie przede wszystkim chodziło mi o ukazanie tajemnicy zawartej w spotkaniu między świętą Elżbietą a Maryją w odpowiedniej scenerii, w pejzażu, w miejscu, w czasie. Oczywiście chodziło mi też o ukazanie Maryi jako tej, która jest w drodze z Jezusem, reprezentuje symbolicznie Nowy Testament, Ewangelię. Nowy Testament spotyka się ze Starym Testamentem, który jest tutaj ukazany w osobie świętej Elżbiety – dodał artysta.
Grzegorz Wnęk tajemniczość biblijnej sceny podkreślił doborem barw i światła.
– Chciałem dobrać kolory tak, żeby one mówiły. Nie tylko samo przedstawienie, nie tylko figury, ale też kolor, żeby mówił o spotkaniu. Spotkałem więc w obrazie żółć z błękitem. To stworzyło kontrast, który w jakiś sposób mówi o świetle. W ciele Maryi wchodzi światło, Jezus wchodzi do tej rzeczywistości współczesnej – wskazał malarz.
W jednym z paneli na pytania o sztukę sakralną odpowiadali biskupi Michał Janocha i Jacek Grzybowski.
Zdaniem przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Michała Janochy, sztuka jest nieodłącznym elementem przekazu wiary.
– Jeśli liturgia jest sercem kościoła, to sztuka sakralna jest jej duszą. Kiedy śledzimy historię, zauważamy, że sztuka zaczyna się rodzić wraz z liturgią – zwrócił uwagę.
Jak dodał biskup Jacek Grzybowski, wszystkie elementy liturgii powinny tworzyć harmonijną całość.
– Chciałbym, żeby ludzie poczuli się w świątyniachw doświadczeniu piękna.I oczywiście na to się składa nie tylko malarstwo,ale wszystko, co się składa w szczególny sposóbna liturgię.To jest śpiew, architektura i pięknie realizowana akcja liturgiczna – wymienił.
Choć wystawa prezentuje dzieła dziesięciu artystów, to stanowią one całość – mówił kurator wystawy Dariusz Karłowicz.
– Jest wątek wspólny, który pokazuje, że ta praca nad tym rozumieniem malarstwa sakralnego, jego natury, powołania, przynosiła owoc. Jestem ciekawy jak inni to odbierają. Każdy z obrazów jest bardzo ciekawy, można wiele o nim mówić. Zapraszam wszystkich chętnych na oprowadzanie kuratorskie. Będę wraz z jednym z artystów oprowadzał chętnych do podzielenia się uwagami i posłuchania na temat każdego z obrazów. To będzie w najbliższy piątek o 18.00 – zapowiedział.
Wystawę 'Namalować Katolicyzm od nowa – Nawiedzenie’ można oglądać bezpłatnie w podziemiach katedry warszawsko-praskiej do 12 stycznia.
WD.