Trochę ciepła dla bezdomnego
Caritas Polska i Straż Miejska razem już po raz 10 rozpoczęli akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Akcja potrwa do końca lutego przyszłego roku i jest to jedna z form pomocy jaką prowadzi Caritas dla osób borykających się z kryzysem bezdomności.
W poprzedniej edycji rozdano między innymi 5 tys konserw, ponad 3 tys litrów ciepłej zupy czy kilkaset bochenków chleba – mówi zastępca Dyrektora Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
– Prowadzimy około 500 placówek, które zajmują się potrzebami takich osób – to jest 74 jadłodajnie, 33 schroniska, 16 noclegowni. Codziennie żywimy 11 tysięcy osób, blisko 12 tysięcy osób, które korzystają z jadłodajni Caritas. W ponad 380 punktach rozdawana jest żywność. Prowadzimy działania, które mają prowadzić do pomocy w wychodzeniu z bezdomności, czyli mieszkania treningowe, mieszkania chronione, programy takie jak „Damy Radę!” – dodaje Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Jak zaznacza specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska, Janusz Sukiennik – Popyt na ciepło nigdy się nie kończy.
– W tym roku możemy zaoferować to, co zwykle oferujemy, czyli rzeczy materialne, które są w tym okresie najtrudniejszym dla osób bezdomnych do przeżycia, ale przywozimy przede wszystkim trochę ciepła. Popyt na ciepło nigdy się nie kończy, a ciepło to jest po prostu często obecność, sama obecność kogoś, kto w ciemnościach, w wilgoci, w brudzie przyjeżdża i nie tylko przynosi coś, ale jeszcze zatrzyma się i chwilę porozmawia. To jest pomoc bezcenna – podkreśla Janusz Sukiennik.
Funkcjonariusze podczas swojej pracy niejednokrotnie ratowali ludzkie życie – dodaje komendant straży miejskiej Magdalena Ejsmont.
– Rola i praca strażników miejskich polega na tym, aby docierać do tych osób, aby dostarczać im zarówno ciepły posiłek, ale także niezbędne, potrzebne rzeczy takie jak ciepłe ubrania. To jest wrażliwość na drugiego człowieka i ja apeluję do wszystkich państwa o tą wrażliwość na drugiego człowieka bez względu na to, w jakiej znajdujemy się sytuacji. Niejednokrotnie warszawscy strażnicy miejscy realnie ratują ludzkie życie, a nie ma nic chyba bardziej istotnego niż móc darować komuś ludzkie życie – zaznacza Magdalena Ejsmont.
Silne społeczeństwo obywatelskie i mocne organizacje pozarządowe to szansa niesienia pomocy we wszystkich możliwych kryzysach – mówi minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego, Adriana Porowska.
– Dla mnie silne, mocne organizacje pozarządowe to jest obrona cywilna całego naszego kraju, więc z mojej strony mogę Państwu obiecać, że zrobię wszystko co możliwe, aby wesprzeć organizacje pozarządowe – podkreśla pani minister.
Caritas Polska stworzyła raport „Bezdomność w Polsce”, która opisuje dotychczasową działalności organizacji w tym temacie. Można go znaleźć na stronie Caritas Polska.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.