„Zobacz czym oddychasz. Zdrowe powietrze = zdrowe dzieci” – to hasło kampanii, organizowanej przez Polski Alarm Smogowy. Dziś w Warszawie przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 41, odbyła się konferencja dotycząca akcji. W tym roku instalacja przedstawiająca płuca człowieka trafi do 29 miejscowości w 10 województwach.
– Ruszamy w Polskę z naszymi mobilnymi instalacjami. To jest po prostu duża przyczepa samochodowa, na której umieszczony jest spory billboard, taki jak filmowy, który ma 2 na 4 metry. Na środku umieszczony jest prawie dwumetrowy model ludzkich płuc, który jest powleczony białą przepuszczalną materią, taką białą flizeliną. Przez nią wentylatory przepychają, przepuszczają powietrze. Zanieczyszczenia, które są w powietrzu, osiadają na tej białej materii i zmieniają jej kolor – wyjaśnia Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Płuca prezentowane w kolejnych miejscowościach trafią na początku do Gminy Zbuczyn, Grójec i Jednorożec na Mazowszu. Ostatnim miastem, w którym zostanie sprawdzona jakość powietrza, będzie Warszawa. W każdym z punktów na terenie województwa i kraju, instalacja będzie obecna przez cztery tygodnie.
– Są miejscowości, zwłaszcza takie, które powiedzmy, że są na przykład biedniejsze, nie mają sieci ciepłowniczej, w ogóle sieć gazowa na przykład nie istnieje. Są to po prostu problemy, które trzeba rozwiązać od samego początku. Często odwiedzamy miejscowości, które nigdy jeszcze wcześniej nie miały takiej naszej instalacji, które tak naprawdę nie mają często pomiarów jakości powietrza. Przyjeżdżamy z takim kagankiem oświaty i dopiero pokazujemy, że problem istnieje i należy go rozwiązać – mówi Magdalena Cygan, koordynatorka kampanii „Zobacz czym oddychasz…”.
Kampania jest postrzegana przez wielu samorządowców jako sposób edukacji społeczeństwa.
– W naszej gminie jest bardzo dużo zanieczyszczenie tak zwaną niską emisją. Mamy bardzo dużo kotłów na paliwa stałe i chcemy tą kampanią, tym hasłem „Zobacz czym oddychasz”, pokazać mieszkańcom, że wymiana pieca to nie jest tylko przywilej, gdzie możemy dostać pieniążki, ale po prostu konieczność. To jest coś, co musimy zrobić, bo faktycznie, jak to mówimy na naszych szkoleniach, my sami siebie zatruwamy – komentuje Jacek Kędzierski, ekodoradca z Urzędu Gminy Zbuczyn.
Zanieczyszczenie powietrza niesie ze sobą poważne konsekwencje. Co roku w Polsce powoduje 45 tysięcy zgonów, z czego 6 tysięcy osób umiera na samym Mazowszu. Na wyobraźnię działa też fakt, że to dwukrotnie więcej niż wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.
– Ponad 2 miliony ludzi w Polsce powyżej 40 roku życia choruje na choroby związane z płucami. To też są zawały serca, to są nowotwory, to są również alergie. Bardzo dużo dzieci już dzisiaj rodzi się z alergiami, nie mogą pić mleka matki bardzo często, nie mogą jeść produktów naturalnych w starszym wieku. Te alergie, które są powodowane między innymi przez bardzo złą jakość powietrza w całej Polsce – tłumaczy Jacek Kędzierski.
W 2023 roku, w ramach akcji „Zobacz czym oddychasz. Zdrowe powietrze = zdrowe dzieci” jeden z niechlubnych rekordów zanieczyszczenia powietrza padł w Otwocku.
Artur Chmielewski