W najbliższą niedzielę, 17 listopada Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. To okazja, by zobaczyć osoby potrzebujące, które żyją obok nas. Jedną z placówek, która wspiera głównie bezdomnych jest Dom bł. Aniceta przy ul. Miodowej w Warszawie. O codziennej działalności tej placówki mówiła w „Poranku z Radiem Warszawa” Katarzyna Tsiantos z Fundacji Kapucyńskiej.
Celem działań Fundacji Kapucyńskiej jest dążenie do zniesienia głodu, ubóstwa i bezdomności, a także ochrony życia i zdrowia oraz wyrównywania szans osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez niesienie elementarnej pomocy humanitarnej i charytatywnej ubogim, chorym, cierpiącym, niepełnosprawnym i seniorom.
W Domu bł. Aniceta przy ul. Miodowej kilkaset osób każdego dnia może liczyć na ciepły posiłek. W pomoc potrzebującym jest zaangażowanych około 120 wolontariuszy. Wspierają oni fundację zarówno w wydawaniu posiłków jak i podczas cyklicznie organizowanych wydarzeń. W placówce można otrzymać różnego rodzaju pomoc.
– Żywimy, wydajemy odzież, leki, wszystko to, co jest im niezbędne do codziennego życia. Ale najważniejszą pomocą jest taka opieka duchowa. W tym celu są organizowane spotkania popołudniowe, kiedy ludzie bezdomni, ale też ubodzy mają taką przestrzeń, żeby po prostu pobyć razem, też z wolontariuszami porozmawiać, po prostu przytulić się do serca – mówiła w „Poranku z Radiem Warszawa” prezes Fundacji Kapucyńskiej Katarzyna Tsiantos.
Placówka przy ul. Miodowej próbuje odpowiadać na prawdziwe ludzkie potrzeby.
– Ci ludzie mogą nas bardzo wiele nauczyć. Ja właściwie zmieniłam dziesięć lat temu całe swoje życie. Zawsze ciągnęło mnie do tego, żeby ludziom pomagać. Aż któregoś dnia się ruszyłam i jak przyjechałam, to się zakochałam po prostu w tym miejscu. Tam było czuć prawdziwe życie, prawdziwe ludzkie potrzeby.
Wszechstronna pomoc ubogim jest dla nich szansą, by wyszli z kryzysu bezdomności. Takie przypadki miały miejsce w domu przy Miodowej – dodała Katarzyna Tsiantos.
– Przechodzę przez jadłodajnię, rozpoznaję panią i mówię, gdzie ty byłaś przez ten czas? A ona z uśmiechem niesamowitym pokazuje mi rękę, a na ręku jest obrączka. Wstaje obok niej pan, który mówi, pani Kasiu, jesteśmy razem. Wyszliśmy z bezdomności. Znaleźliśmy pracę, dom i jesteśmy szczęśliwi – dodała.
Fundacja Kapucyńska organizuje dla swoich podopiecznych także spotkania z kulturą. Osoby bezdomne biorą udział w pokazach i warsztatach aktorskich. Projekcjom filmów często towarzyszy wykład na temat nurtów światowego kina. Bywa również, że podczas spotkań z kulturą podopieczni fundacji zajmują się interpretowaniem wybranych wierszy lub piosenek. Spotkania stanowią formę aktywizacji społecznej bezdomnych. To czas w którym uczestnicy zajęć mogą zapomnieć o swoich problemach i troskach. Mogą nabrać dystansu do wielu spraw, ale przede wszystkim odkrywać samych siebie.
Światowy Dzień Ubogich w Kościele katolickim będzie obchodzony już po raz ósmy. Wydarzenie ustanowił papież Franciszek w 2016 roku, by zwrócić uwagę na najbardziej potrzebujących. Motto tegorocznego dnia brzmi: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga„.
Krzysztof Jędrasik