„To bardzo niebezpieczne narzędzie ucieczki od emocji”. Przed uzależnieniem od smartfonów ostrzegała w „Poranku z Radiem Warszawa” Aleksandra Gil. Trener profilaktyki zdrowia psychicznego zachęcała, by zadbać o higienę cyfrową. To wyzwanie dotyczy szczególnie dzieci i młodzieży.
We współczesnym świecie technologie dosłownie nas otaczają. Obecnie najbardziej powszechne i dostępne cały czas pod ręką są smartfony. Dlatego nasze pokolenie, jako pierwsze w dziejach ludzkości, musi się uczyć tzw. „higieny cyfrowej” – mówiła w „Poranku z Radiem Warszawa” Aleksandra Gil. Psychiatrzy ostrzegają, że zbyt częste korzystanie z urządzeń ekranowych powoduje groźne przebodźcowanie.
– Mamy cichego wroga. To jest zespół stresu elektronicznego, którego rezultatem jest taka chroniczna drażliwość, zaburzenie koncentracji, uwagi, marazm, apatia, a jednocześnie taki stan bycia ciągle pobudzonym i tak naprawdę ciągle zmęczonym. Nasze dziecko jest na takim ciągłym 'haju’ dostarczanym przez masę bodźców, które są w ekranie – mówiła Aleksandra Gil.
Smartfony są obecnie najgroźniejszym narzędziem ucieczki od rzeczywistości – dodała ekspertka.
– To nie jest codzienny asystent życia, bo tak na niego patrzymy, ale psychoterapia mówi wprost, że to jest obecnie najniebezpieczniejsze narzędzie ucieczki od emocji. Potrafimy bardzo szybko od różnych rzeczy z którymi się nie chcemy skonfrontować, po prostu uciec, właśnie chowając się w ekran, a to jest prosta droga do uzależnienia – dodała.
Aleksandra Gil radziła jak zadbać o zdrowie psychiczne w kontekście nowych technologii.
– To jest zadbanie o taki czas bez elektroniki, w ogóle bez wszystkich ekranów. Po to, żeby nasz mózg się nauczył, że jest miło i przyjemnie spędzać też czas po prostu bez technologii. A druga rzecz na którą mamy ogromny wpływ to jest sen. Żebyśmy zadbali o ilość tego snu i o jego jakość. To są dwie rzeczy do których Państwa zachęcam – zaznaczyła.
Ekspertka dodała, że jesteśmy pierwszym pokoleniem w dziejach ludzkości, które musi się uczyć tzw. „higieny cyfrowej”.
Poniżej cała rozmowa z „Poranka z Radiem Warszawa”
Krzysztof Jędrasik