Zniczodzielnie to punkty, w których możemy pozostawić niezniszczone znicze, osłony do zniczy lub nowe wkłady. Pomysł to nie tylko ukłon w stronę ekologii, ale również pomoc osobom, dla których zakup zniczy to spory wydatek. Dzięki temu pomysłowi pomagamy drugiej osobie i środowisku.
Jest to kontynuacja projektu „Zerowaste dla Bielan” zapoczątkowanego 3 lata temu – mówi burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk.
– Poszerzamy sieć bielańskich zniczodzielni. Ustawiliśmy nową zniczodzielnię przy wejściu na Cmentarz Wawrzyszewski od ul. Wólczyńskiej. Pomysłodawcą ustawienia tych zniczodzielni był radny Krystian Lisiak, który jest jednocześnie jednym z autorów zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego ustawiliśmy pierwsze zniczodzielnie przy bramach Cmentarza Północnego – dodaje Grzegorz Pietruczuk.
Dzięki recyklingowi zniczy unikamy kontenerów pełnych odpadów i chronimy w ten sposób środowisko.
– Te zniczodzielnie są bardzo potrzebne, mnóstwo osób z nich korzysta. Dziś miałem okazję zobaczyć, że cała zniczodzielnia przy Cmentarzu Wawrzeskim jest zastawiona od góry do dołu zniczami, które można wykorzystać powtórnie. Nie trzeba kupować, nie trzeba szukać, nie trzeba wydawać pieniędzy i tak naprawdę zanieczyszczać środowiska. Wystarczy wykorzystać gotowe znicze, które są, one są czyste, często są to nowe znicze, wystarczy kupić wkłady – podkreśla burmistrz Bielan.
Zniczodzielnie to część ekologicznej akcji prowadzonej przez dzielnicę. Celem szerszego projektu jest zachęcanie mieszkańców do niemarnowania rzeczy i do ich współdzielenia z innymi mieszkańcami. Mowa tutaj o jadłodzielniach, książkodzielniach i Dzielni.bl przy ulicy Podczaszyńskiego.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.