Cisza: prawo czy przywilej? – debata i warsztaty Centrum Myśli Jana Pawła II
Czym jest hałas i dlaczego potrzebne są w mieście strefy ciszy? O tym 29 października o godzinie 18:00 przy Foksal 11 w Warszawie. Wtedy to odbędzie się debata pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Jest to podsumowanie cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” zainicjowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Jak mówi kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II Bartosz Wieczorek – problem wielkomiejskiego hałasu coraz bardziej doskwiera mieszkańcom.
– Od początku roku organizujemy debaty poświęcone problemom współczesnego człowieka żyjącego w wielkiej metropolii. Tych problemów jest wbrew pozorom dużo. Okazało się, że jednym z tematów, który się pojawiał w dyskusjach jest właśnie problem hałasu wielkomiejskiego, który nas męczy, nie pozwala nam odpocząć, zastanowić się nad sobą, zatrzymać się, pomyśleć, skupić się czy wejść w siebie – dodaje kierownik.
Debatę rozpoczną wykłady ekspertów.
– Zaprosiliśmy dwóch wybitnych ekspertów. Jednym z nich będzie dr Joanna Jurga ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, neuroarchitektka, badaczka wpływu przestrzeni i jej ukształtowania na nasze samopoczucie. Drugim gościem będzie dr Bartosz Barański, geograf, który bada zawodowo polifoniczność Warszawy, dźwięki miasta to, w jaki sposób miasto brzmi, dlaczego tak brzmi i jak te dźwięki na nas wpływają. Każdy z dyskutantów ma 15 minut takiej swobodnej wypowiedzi, gdzie prezentuje swój punkt widzenia. Potem siadamy do stołu, ja prowadzę dalej dyskusję, dopytując o różne tematy, które były poruszone. Na koniec jest bardzo ważna część dla publiczności, to jest właściwie jedna trzecia spotkania. Chcemy, by każdy z widzów mógł zadać pytanie, porozmawiał z ekspertem i usłyszał odpowiedź na nurtujące go pytanie – zaznacza Bartosz Wieczorek.
Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 14, 21, 28 listopada na godz. 18:00.
– Od 14 listopada przez trzy czwartki będą warsztaty poświęcone już konkretnie znaczeniu i roli ciszy w życiu człowieka na podstawie wczesnego poematu Karola Wojtyły, „Pieśń o Bogu ukrytym”. Będziemy wczytywać się uważnie w ten tekst poetycki Jana Pawła II i podążać za nim, zanurzając się w ciszę, w milczenie, we własne wnętrze i szukając tego wewnętrznego wyciszenia na podstawie tego tekstu literackiego – podkreśla kierownik Instytutu.
Wstęp na debatę jest bezpłatny, a na warsztaty obowiązują zapisy. Formularz dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
Bernadeta Bajor