Dzieci mają być współpracownikami w ewangelizacji – przypomina siostra Monika Juszka. Sekretarz Krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, w poniedziałkowym „Poranku z Radiem Warszawa” mówiła o roli najmłodszych w Kościele. Od 20 do 26 października 2024 trwa Tydzień Misyjny pod hasłem: „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”.
W niedzielę, 20 października 2024 roku, Kościół katolicki obchodził 98. Światowy Dzień Misyjny. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna cały Tydzień Misyjny. Jest to jednocześnie święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych. Jedną z ich gałęzi jest Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. O wielkiej roli najmłodszych chrześcijan w misji ewangelizacji mówiła w „Poranku z Radiem Warszawa” siostra Monika Juszka.
Sekretarz Krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci podkreśliła, że w tym dziele pierwszorzędna jest modlitwa.
– Przede wszystkim zaczynamy od modlitwy. To naprawdę nie jest frazes i mam na to mnóstwo dowodów od strony misjonarzy na terytoriach misyjnych. Zacznijmy od modlitwy i od świadomości, że na przykład ten tydzień misyjny, albo przynajmniej dzisiejszy dzień ofiaruje za najbardziej potrzebujących, za dzieciaki, za misjonarzy w jakiejś części świata, na jakimś kontynencie – mówiła siostra.
Papież zachęca dzieci do ewangelizacji w swoim środowisku – dodała.
– Papież powiedział wprost, dzieci mają być moimi współpracownikami w ewangelizacji, bo szybciej dotrą do swoich rówieśników, do swoich rodziców. Jeśli żyjesz jak uczeń Chrystusa, to na pewno będzie jak w pierwszym Kościele. Jestem o tym przekonana, jak za czasów Apostołów ludzie zaczną się dziwić. A czemu ty taki uczciwy jesteś? A czemu taki porządny? A czemu ty różaniec masz w ręku? I zaczną pytać. I to właśnie jest ewangelizacja – zaznacza siostra Monika Juszka.
Tydzień Misyjny to szczególny czas modlitwy za misjonarzy i okazja do wspierania terenów misyjnych na świecie. Ofiary materialne składane w minioną niedzielę będą przeznaczane na Fundusz Solidarności misyjnej Kościoła. Dzięki niemu mogą pracować katechiści, powstają też nowe świątynie i miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich i prześladowanych.
Krzysztof Jędrasik